چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
عنوان


  چاپ        ارسال به دوست

جوابیه رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین به گزارش مندرج در سایت مشرق نیوز

مدیریت محترم سایت مشرق نیوز

با سلام

پیرو خبر انتشار یافته روز جاری با عنوان "همکاری سفارت ج اا با یک مازوخیست جهت معرفی عاشورا" بدینوسیله مجموعه اطلاعات کامل درباره برنامه یاد شده را بترتیب زیر جهت آگاهی و اطلاع رسانی از طریق آن سایت اعلام می دارد:

1. آقای ژان جان آریاس در عاشورای سال ۱۳۹۴ سفری به ج اا داشته و با عزیمت به کاشان ساخت فیلمی درباره سنت عزاداری عاشورایی را به انجام رسانده بوده است. نامبرده در تابستان سالجاری اقدام به نمایش نسخه آزمایشی این فیلم برای مخاطبانی خاص در برلین نمودند. از آنجائیکه موضوع فعالیت وی به یکی از مهمترین شعائر شیعی مرتبط بود، رایزن فرهنگی حسب ماموریت پایش رویدادهای حوزه ماموریتش در برنامه یاد شده شرکت نموده و گزارشی متضمن ملاحظات و ارزیابی اولیه را نیز برای مراجع تخصصی در داخل کشور ارسال داشته است.

2. در آن برنامه، شخص نامبرده ابراز نمود درصدد است نسخه نهایی فیلم خود را همزمان با اربعین حسینی سالجاری در یکی از سینماهای شهر برای منتقدین و اصحاب رسانه به نمایش گذارد. بدیهی بنظر می رسید این اقدام یعنی طرح موضوع همزمان با آن ایام می توانست واجد تبعات خبری و رسانه ای فراوانی باشد، لذا با عنایت به پیچیدگی شخصیت مشارالیه، اینجانب ضمن گفتگو با نامبرده به عقد قرارداد برای برپایی یک سلسله از فیلم های مستند تولید شده ج اا پیرامون سنت عزاداری و تعزیه به شرح عناوین: الف. «نقل نخل»، ب. «صورت خوانی»، ج. «اربعین»، د. فرکانس عاشورا» و ه. «عاشورا در ماسوله»، نموده تا از امکان اقدام مستقل وی ممانعت بعمل آید. بدین ترتیب ابتکار عمل معرفی سنن عزاداری در دنیای تشیع را که بیم مصادره و معرفی آن همزمان با اربعین توسط وی می رفت، کم رنگ تر گردد.

3. با هدایت مشارالیه از سوی رایزنی سالنی برای برنامه مورد نظر رزرو گردید و از محل قرارداد تنظیم شده در خبر آن سایت، هزینه اجاره نیز پرداخت شد.

4. قریب به یک هفته مانده به اجرای برنامه با توجه به ارزیابی نهایی و دقت حوزه کارشناسی سازمان نسبت به ماهیت وی برنامه لغو و در شرایطی که فرصت اجرای برنامه شخص مورد نظر نیز دیگر میسر نبود، حسب ابلاغ سازمان برنامه از سوی این رایزنی ملغی اعلام گردید. متعاقباً مراتب طی تماس و مکاتبه رسمی از سوی رایزنی به سالن و وی نیز اعلام شد. مبلغ پرداخت شده نیز با کسر ۱۵ درصد هزینه لغو قرارداد تادیه گردیده است. تمام این موارد نیز مستنداً برای مراجع ذیربط در همان زمان از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اطلاع رسانی شده است.

5. متاسفانه پس از این اقدامات، ابتدا یک کانال تلگرامی خاص با طرح این مسئله در کنار برنامه دیگری که به میزبانی وزارتخارجه کشور متوقف فیه برگزار و اینجانب در آن با ایراد سخنرانی مشارکت نموده بودم، ابتدا با جعل نامه ای از سوی دفتر مقام معظم رهبری و سپس با سلسله اخباری متعدد و یکسان اقدام به ایجاد شائبه نمود. اخیرا نیز یک جریان سیاسی خارج نشین با درج اطلاعیه در یک سایت ضد انقلاب در ادامه این فرآیند با انتشار بیانیه ای مدعی شده که آنها مجری فرآیند منتهی به لغو برنامه اربعین بوده اند.

اینک مزید امتنان است نسبت به درج اطلاعات مورد اشاره در لینک خبر یاد شده دستور اقدام را صادر فرمایند.

سیدعلی موجانی

رایزن فرهنگی

 

 


١٣:٤٩ - 1395/10/04    /    شماره : ٦٦٨١١٥    /    تعداد نمایش : ٤٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
3. iranistikforum

kochkurs

Call for Papers Zweite Internationale Konferenz zu Schiastudien

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

Instagram (Iran_Kultur)

Reise in den Iran

Iran & Kultur

Islamic Scolar schools

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Iran & Kultur/website

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

iranyad.ir

Islamic Republic News Agency

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت