چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

موضوع اخذ نظر سنجی از جامعه مسلمان آلمان در پی تغییرات بافت کمّی مسلمانان مقیم

درحاليکه صحبت از کسب نظر و اخذ دیدگاههای مسلمانان در آلمان پیرامون تعطیلات مطرح شده است سياستمداران حزب هاي CDUو CSU با اين پيشنهاد مخالف هستند. اما ريس SPD در حال حاضرآمادگی خود رابراي گفتگو در این خصوص اعلام داشته و ميگويد می توان در این مورد فکر کرد. سخنان شولتز رئیس حزب SPD مدتی است که باعث تعجب دیگر احزاب شده است.

با توجه به پيشینه شولتز و نحوه حضور او در انتخابات اخیر و حاشيه های رويداد هاي انتخاباتي، واضح است که در ابتدا صحبت های وی جهت ديگري داشته اند. گفته می شود طرح این ایده (در نظرگیری تعطیلات مسلمانان) از طرف توماس دِ مایزیر، وزیر داخلی آلمان، برای مناطقی که جمعیت مسلمان نشین بیشتری دارد بوده است.اما جالب اينجاست كه ريس حزب SPD در گفته های خود به این مطلب اشاره داشته که وزیر داخلی آلمان هيچ نقشي در ايجاد اين ايده نداشته و موضوع اصلي از سوي ريس شوراي مركزي مسلمانان در آلمان، آقای آيمان مازيك، مطرح گرديده است. تغيير جهت شولتز كاملاً آشكار است و نشان از تغییر رويه ی او دارد. توماس دِ مایزیر که خود را طراح این پیشنهاد می داند، درجريان مبارزات انتخاباتی در یکی از شهرهای آلمان خود را فردی كاملاً باز و پذيرا نشان داد و خاطر نشان کرد كه همه تعطیلات مذهبی جدای از تعلق به هر دینی قابل توجه هستند پس فکر کردن به تعطیلات مناسبات مسلمانان دور از انتظار نیست.

موضوع قابل توجه اینجاست که آیا این طرح ممکن است در آینده به چالشی برای دولت آلمان تبدیل شود؟ زیرا به گفته ی یکی از كارشناسان حزب CDU در آلمان هركسي اجازه دارد آزادي هاي مذهبي داشته باشد و آنگونه كه ميخواد عمل كند. پس این موضوع برای مسلمانان میتواند از منظر قانون هم مورد بررسی قرار بگیرد و در نتیجه موافقان و مخالفان را به چالش وا دارد. باید دید اين موضوع چگونه دنبال خواهد شد و آيا در تقويم رسمي آلمان تعطيلات مسلمانان نگاشته خواهند شد و آيا اين به صورت يك قانون در آلمان به اجرا در خواهد آمد؟

با توجه به رشد مسلمانان در جامعه ی آلمان، این کشور همیشه در اندیشه ی کم کردن فاصله میان جامعه مسلمان و مسیحی است. مسلمان 23 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند. اما این در حالیست که در حال حاضر اسلام دومین گروه مذهبی جهان پس از مسیحیت است، این مذهب سریع ترین مذهب در حال رشد در جهان محسوب میشود. در حقیقت اگر نرخ رشد جمعیت مسلمانان به همین منوال ادامه یابد، در پایان قرن حاضر تعداد مسلمانان از تعداد مسیحیان جهان پیشی خواهد گرفت. جمعیت مسلمان اروپا نیز در حال رشد است به طوریکه پیش بینی می گردد 10 درصد تمامی اروپاییان در سال 2050 مسلمان خواهند بود. آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

دو عامل اصلی در رشد سریع اسلام دخیل است. اول اینکه مسلمانان بیش از اعضای سایر گروه های مذهبی صاحب فرزند هستند. در سراسر جهان هر زن مسلمان به طور متوسط 3،1 فرزند دارد که این رقم برای سایر گروه ها 2،3 است و در آلمان با آمدن مهاجران  طی سالهای اخیر این دسته از آمار ها رو به افزایش هست. در نتیجه این تغییرات شاهد تغییر در قانون اساسی آلمان نیز هستیم.

روابط ميان مسلمانان و مسيحيان در آلمان بعد از ورود موج پناهندگان دچار تحولاتي نيز بوده برخي آن را مثبت و بعضی آن را منفي تحليل ميكنند. گروه هاي مخالف مهاجرين فعاليت پر رنگتري در آلمان به خود گرفته اند حزب آلترناتيو به نوعي تنها حزبي است كه با موج مهاجرين مخالفت خود را بيان ميكند و بايد ديد كه در آينده  قوانين مربوط به مسلمانان در بحث قانون گذاري چه سرانجامي خواهد داشت.

مساجد و مسلمانان مقيم آلمان كه از ساليان گذشته در آلمان زندگي ميكنند با ورود موج مهاجر تصميم به كمك به آلمان را در مقابل اين پديده دارند زيرا آنان نيز مشكل آلمان و پناهجويان را مشكل خود نيز ميدانند براي كمك به پناهجويان اقداماتي كرده اند. اين امر نيزبه نوبه خود باعث ايجاد زمينه مثبي براي پذيرفته شدن مسلمان در جامعه و كمتر  شدن مشكلات آنان ميشود و از جهتی هم برخی مساجد با تفکر افراط گرایانه ی حاکم بر آنها میتوانند خود مشکل ساز باشند.

تلاش براي ادغام مسلمانان در آلمان از سوي دولت و نيز از سوي خود مسلمانان روند چشمگيري داشته و به گونه اي بوده است كه تا کنون نتايج دور از انتظار بوده است. براساس یک کار تحقیقاتی نرخ بیکاری در میان مسلمانان به میانگین نرخ بیکاری در جامعه آلمان در حال نزدیک شدن است. عواملی مانند نیاز به نیروی کار و کلاس های زبان به کاهش بیکاری در میان مسلمانان کمک کرده است.

آلمان در زمینه ادغام مسلمانان در بازار کار نتایج خوبی کسب کرده است. حدود 4،7 میلیون مسلمان در این کشور زندگی می کنند که 5،7 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند. براین اساس تقریبا 60 درصد از مسلمانان در آلمان تمام وقت و 20 درصد از آن ها نیمه وقت به کار مشغول هستند و به این ترتیب تفاوتی میان آن ها و اکثریت آلمانی جامعه وجود ندارد.


١٧:٢٤ - 1396/09/03    /    شماره : ٦٩١٨١٤    /    تعداد نمایش : ١١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Call for Papers Zweite Internationale Konferenz zu Schiastudien

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

Instagram (Iran_Kultur)

Reise in den Iran

Islamic Scolar schools

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Iran & Kultur/website

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت