پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

رشد مهاجر ستیزی با اعتراض به حضور پناهندگان در آلمان

 

 

 

 

در پي برخی اتفاقات در يكي از شهر هاي ايالت براندنبورگ (آلمان شرقي سابق) به نام كتبوس، دو راه پيمايي بزرگ در اين شهر شكل گرفت. ابتدا مخالفان پذیرش پناهندگان با حضور  نماينده اي  از حزب افراطي  AfDآلمان (اين حزب در انتخابات اخير به تازگي به مجلس آلمان راه پيدا كرده است) و با حضور تعداد قابل توجي از مخالفين تظاهراتي برگزار كردند. در اين ميان سخنراني لوتس باخمن نماينده حزب  AfDخشم مخالفان را بيشتر كرده و اين تظاهرات را به مراتب پرنگ تر كرد. به گفته برخي شاهدين و ساكنان شهر كتبوس برخي افراد حامي اين تظاهرات نيز با اتوبوس خود را از شهر هاي اطراف به اين تظاهرات رسانده بودند. اين تظاهرات در پشت كليساي اصلي شهر برگزار شد. طبق گزارشات اكثر حاضرين در اين تظاهرات در محدوده سني ٣٠ تا ٦٠ سال بودند و اغلب با پوشيدن لباس هايي سياه رنگ و با در دست داشتم پرچم آلمان و با سر دادن شعار هايي مانند "مركل بايد برود"، "مرز ها را ببنديد!" و "پناهنده ها را اخراج كنيد!" اعتراض خود را نشان دادند. برخي شركت كنندگان نماد هاي آلمان نازي را به همراه داشتند. اما در ادامه پليس فردي را كه به هيتلر دورد ميفرستاد دستگير كرد.

ساعتي بعد از اتمام اين تظاهرات مخالفين اين گروه تندروبان شعار "زندگي بدون نفرت" در پاسخ به اين تظاهرات ضدخارجي  راهپيمايي بزرگتري برگزار كردند و با در دست داشتن پرچم هاي رنگي  به نشانه وحدت، آزادي و دوستي مخالفت خود را با اين دست رفتارهاي نژاد پرستانه ابراز داشتند. آلماني ها و خارجي هايي كه اغلب اتباع و پناهندگان سوري و يا افغان بودند، در كنار يك ديگر يك صدا در جواب به راهپيمايي صبح و حضور نماينده AfD شعار زندگي بدون نفرت سر دادند. در برخي خبرگزاري ها هم چون خبرگزاري ZB برلين شمار مخالفين بيشتر توصف شدند.

پيش از اين در كتبوس روزهاي سه شنبه راهپيمايي هايي منظم در مخالفت با حضور خارجي ها در آلمان صورت ميگرفت اما علت حضور گسترده مخالفين و رسانه اي شدن اين اتفاق مربوط به حمله دو پناهنده در مراكز خريد بوده است. طي اين اتفاق دو جوان پناهجو با چاقو و اسپري فلفل در يكي از مراكز اصلي خريد شهر، آلماني ها را مورد اذيت و آزار قرار داده بودند، كه موجبات خشم بيشتر مخالفين را فراهم كرد.

اما راهپيمايي "زندگي بدون نفرت" در بعد از ظهر روز شنبه ی هفته ی گذشته رنگ مردمي تر داشت خانواده ها با فرزندان كوچك خود، دانش آموزان و دانشجويان، بازنشستگان و ساير مردم در كنار پناهندگان كوشيدند راهپيمايي مسالمت آميزي را برگزار كنند.

اما پرسش اصلي در اينجا اين ست كه آيا كتبوس نيز همانند شهر درسدن خواهد شد؟ اين مسئله ای است كه جامعه شناسان و مراكز فرهنگي نگران آن هستند.

درواقع از سال ٢٠١٥ بسياري از پناهندگان در شهر كتبوس بعد از طي مراحل پناهندگي تقسيم شده اند. و كتبوس با جمعيتي در حدود ١٠٠ هزار نفر با افزايش پناهنده در سال هاي اخير روبه رو بوده است كه به نسبت سال هاي گذشته رشدي بين  ٢.٥ تا حدود ٨.٨ درصدي داشته است.

جوانان از تغيير و جمعيت كتبوس راضي هستند و از بابت اينكه پناهنده ها در اين شهر تقسيم شده اند نارضایتی ندارند. به گفته برخي جوانان اینطور برداشت می شود که با وجود وقایع پیش آمده آنان همچنان از آزادي حمايت ميكنند و طرفدار حقوق اين افراد هستند. جوانان بر اين باورند كه پناهندگان دست خالي به اين شهر نيامده اند آنان فرهنگ خود را با خود به اينجا آورده اند و اين خود ارزشمند است.

تبادل فرهنگي ميان جوانان اين روزها در كتبوس ديده ميشود از محيط دانشگاه گرفته تا مراكز آموزش زبان و كافه هايي كه در آنجا پناهندگان در روزهايي مشخص با آلماني ها جهت رفع مشكلات خود و ادغام راحتتر در جامعه به گفتگو ميپردازند.

در دانشگاه اين شهر جوانان دانشجوي مسلمان معمولاً روزهاي جمعه به طور منظم در نمازخانه ي دانشگاه نماز جماعت برپا ميكنند. و مهاجرين ساكن در اين شهر نيز با وجود محدوديت هاي فراوان در زمينه اشتغال توانسته اند به نوعي رنگ بوي تازه اي به اين شهر بدهند. آنان با ايجاد رستوران هاي متنوع و غذاهاي عربي، بازكردن مغازه شيريني فروشي توانسته اند مشتريان آلماني زيادي را نيز جذب كرده و از اين طريق با فرهنگ كشور خود آشنا كنند.

واضح است كه پناهندگان تلاش هاي زيادي براي ادغام خود در جامعه كوچك كتبوس انجام داده اند اما با توجه به وقايع اخير و دامن زدن رسانه ها به اين موضوع بايد ديد كتبوس درسدني ديگر ميشود يا خير. در سال هاي گذشته شهر درسدن كه  فاصله نسبتاً نزديكي با كتبوس دارد به يكي از ضدخارجي ترين شهر هاي آلمان تبديل شده است و همواره اين شهر راهپيمايي هايي گسترده حتي قبل از ورود پناهندگان به آلمان به خود ديده است.

با اين حال  در حال حاضر دستور تقسيم پناهندگان در شهر كتبوس متوقف گرديده است و اين به بعد پناهجوي جديدي اجازه زندگي در اين محل را نخواهد داشت. اين قانوني است كه از هفته هاي آتي به اجرا خواهد درآمد. اين قانون بنوعي دستاوردي براي حزب تندروی  AfDمحسوب ميشود و ميتوان اينگونه تحليل كرد كه تاثير راهپيمايي گسترده روز شنبه در تصميم گيري در مورد پناهجويان محسوس است.

با اين حال عده اي از مردم اين قانون جديد را از جهتي نیز مثبت ارزیابی می کنند. اين افراد معتقدند كه در ابتدا بايد تحمل پذيري ادغام پناهندگان در كتبوس بالا برود سپس ادغام در اين شهر صورت بگيرد.

 جوانان اما آينده كتبوس را روشن ميبينند و اميد دارند شرايط بهتر شود و كتبوس بتواند درهاي خود را با آرامش و اطمينان بيشتري به روي دنياي امروز باز كند.

چندي پيش پدر كليساي اوانگليش (كليساي مركزي كتبوس) سخنراني قاطعي در خصوص حمايت از پناهندگان انجام داد و كتبوس را با نامي جديد "كتبوس شهر جديد ما" خواند. اين كليسا تا كنون چندين پروژه در خصوص پناهندگان به اجرا درآورده است. از جمله پراستقبال ترين اين پروژه ها، پروژه اي تحت عنوان " تصاوير انسان ها " بود كه با مشاركت پناهجويان در كليسا به اجرا درآمد. "تصاوير انسان ها" با برگرفتن از سرگذشت پرفراز و نشيب پناهندگان داستان زندگي اين افراد را در غالب تصاوير و متن به همراه ترجمه به سه زبان آلماني، عربي و فارسي به صورت گالري به تصوير كشيد و مورد استقبال مرد نيز قرار گرفت. از ديگر فعاليت هاي انجام شده در اين كليسا جهت ادغام و مشاركت فرهنگي بيشتر ميتوان به مراسم حافظ خواني توسط پناهندگان افغان اشاره كرد. در اين مراسم اشعار حافظ به زبان فارسي خوانده و توسط كادر كليسا به طور همزمان ترجمه شد. اين فعاليت فرهنگي از جمله اقدامات سازنده فرهنگي ميان اهالي ساكن كتبوس و پناهندگان بوده است.

يكي از مشكلات اصلي شهر كتبوس كمبود كار است. با اينكه اين شهر بعد از فروپاشي ديوار برلين رشد چشمگيري داشته اما هنوز نتوانسته از لحاظ معيشتي به شرايط مطلوب برسد اميد ميرود كه در سال هاي آينده از سويي با اشتغال زايي و از سوي ديگر با استفاده از مهارت نيروي كار تازه وارد مهاجر، كتبوس بتواند به رشد مناسبي برسد. سياست مداران از پناهندگان درخواست دارند تا شهرهاي كوچك را ترك نكنند آنان بر اين باورند كه شرايط زندگي در شهرهاي بزرگي مانند برلين مي تواند به مراتب سخت تر باشد و بستر براي رشد به حد مطلوب فراهم نباشد. به گفته ي برخي كارشناسان منشا اعتراضات اخير ميتواند از جهتي برآمده از كمبود كار در اين شهر باشد. برخي افراد آلماني كه توان پيدا كردن كاردر اینشهر كوچك را ندارند وقتي شاهد پيشرفت برخي پناهجويان در اين شهر هستند خشمگین تر ميشوند.

حضور جوانان در راهپیمایی "زندگي بدون نفرت"

 

http://www.deutschlandfunk.de/cottbus-gespaltene-stadt.1769.de.html?dram:article_id=410033

https://www.lr-online.de/lausitz/cottbus/umgang-mit-fluechtlingen-spaltet-cottbus_aid-7179574

https://orange.handelsblatt.com/artikel/39322


١٣:٥٧ - 1396/11/23    /    شماره : ٦٩٨٦٥١    /    تعداد نمایش : ١٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Call for Papers Zweite Internationale Konferenz zu Schiastudien

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

Instagram (Iran_Kultur)

biblio

iqna

Reise in den Iran

Islamic Scolar schools

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Iran & Kultur/website

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت