شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین نشست تخصصی «نقش زنان مسلمان در جوامع اروپایی معاصر»

 

 

 

 

 

نخستین نشست تخصصی «نقش زنان مسلمان در جوامع اروپایی معاصر» در روز  شنبه بیست و هشتم بهمن ماه  سال جاری با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در برلین و دانشگاه هومبولت برلین، در دانشکده مطالعات رسانه این دانشگاه برگزار شد. هدف  این هم اندیشی را می‌توان  تحلیل و بررسی مشکلات و موانع اجتماعی و فرهنگی  فراروی زنان مسلمان در جوامع غربی و صورتبندی راهکارهای احتمالی برای  برنامه‌ریزی های آینده از سوی رایزنی فرهنگی برای پایش تحولات مسائل اجتماعی جمعیت زنان مسلمان با مرکزیت حوزه آلمان تلقی نمود. همچنین این راهکارها می‌توانند به عنوان تمهیدی برای آشنا نمودن تازه مهاجران مسلمان با موانع و چالش های  پیش رو آنان در جوامع میزبان غربی که پس از ورود مهاجران طی سالهای اخیر کمیت بیشتری نیز یافته اند هم تلقی نمود.

شراره عبدالحسین زاده دانشجوی دکتری جامعه شناسی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی در استان اصفهان، نخستین ارائه دهنده جلسه بودند که در خصوص  حضور فعال زنان در شبكه هاي اجتماعي و تأثیر و تاثر رسانه‌های جدید بر هويت اجتماعي و فرهنگي زنان مسلمان تاكيد نموده و پس از  بحثی درباره خودبازنمايي زنان مسلمان در شبكه هاي اجتماعي، به معرفی و تبیین  هویت دینی مدرنی پرداخت که از طریق حضور فعال زنان مسلمان ساکن اروپا  در شبكه هاي اجتماعي به دست آمده است. وی اظهار داشت که اين زنان با اسلاميزه كردن برندهاي غربي در البسه و لوازم بهداشتي و آرايشي و حتي نحوه پوشش جذاب و رنگي به دنبال پذيرش همه جانبه ، هم از محيط اروپايي و دوستان غير مسلمان و هم از جانب جامعه مسلمان خود هستند. تعداد قابل توجهي از اين زنان در شبكه هاي اجتماعي به خصوص اينستاگرام تصويری جديد از زن مدرن مسلمان و مدگرایی نوین اسلامی مبتنی بر نیازهای شبكه های تبليغاتي جامعه سرمايه داري غرب را  ارايه مي دهند.

از جمله پرسش های فراروی این بحث که مورد گفتگو قرار گرفت امکان جمع میان روح اسلامی ساده زيستي و تاكيد آن  بر دوري كردن از ظواهر و افزایش چشمگیر روحیه مصرفی در میان زنان مسلمان بود که عبدالحسین زاده سعی نمود با ارجاع  به نتایج  مصاحبه  با چند نمونه از زنان مسلمان ساكن  اروپا و فعال در شبكه هاي اجتماعي، به تحلیل  اهداف آنان در اسلاميزه كردن مدگرايي غربي بپردازد.

علی نبی زاده مدیر گروه مطالعات میان رشته ای از دانشگاه باقر العلوم قم با  پرسش  از رابطه دوسویه رسانه‌های دیجیتال و هویت زن مسلمان اروپایی  بحث خود را  آغاز نمود وبا معرفی متدولوژی  کار خود که مطالعه موردی ستارگان شبکه‌های احتماعی بوده است، به تحلیل فعالیت تعدادی از زنان مسلمان اروپایی پرداخت که در شبکه های اجتماعی حضور پررنگ دارند. به اعتقاد او مطالعه شگردها و راهکارهای این زنان  در ارتباط با مخاطب های بسیار وسیع در دنیای مجازی ، می تواند الگویی برای ایجاد رابطه فعال و دوسویه مراکز رسمی فرهنگی و دینی قرار گیرد که امروزه مخاطبان کمتری دارند. نبی زاده  همچنین با معرفی ستارگان شبکه های اجتماعی تلاش نمود که تصویر قریب به واقعی از هویت زن مسلمان اروپایی مورد پذیرش زمانه معاصر و فرهنگ جهان شمول غربی به دست دهد .

بحث اینکه همسو شدن با هویت‌های برساخته نوین دینی در شبکه‌های مجازی تا کجا می‌تواند اصل مسلمان بودن را خدشه دار نکند به چالشی در زمینه تفسیر و تاویل دین و مکانیسم های فقه پویا برای حل معضلات جامعه امروز منتهی شد و نبی زاده بر اساس نص صریح قرآن و فتاوی بخشی از مجتهدان و مراجع  به پرسش های حاضران پاسخ داد.

​ملکه شاهی از دانشگاه هومبولت برلین  با پرسش از معنای آینده برای زنان مسلمان مهاجر، تحلیل گرامر زبان را به عنوان روشی معناشناختی که ساختارها و مکانیسم های اندیشیدن و تعامل با محیط را فراهم می‌آورد به عنوان اولین قدم برای مطالعه جایگاه آینده زنان مسلمان در غرب توصیف کرد. او با تحلیل نشانه شناختی و معناشناختی  مجموعه عکس‌های اینستاگرام  از ژانری خاص، آمال و آرزو های زنان مسلمان در جوامع غربی را برای زیستن در دنیای ایده آلی توصیف کرد که با واقعیت زندگی و تجارب زیسته آنان فاصله دارد.

بررسی مجموعه عکس هایی که مکان های مختلف از مکان های  مذهبی ،غیر مذهبی، ضد مذهبی گرفته تا مکان های رسمی دانشکاهی، مکان های حاشیه‌ای و غیر رسمی ، کافه ها، سالن های اپرا پارکینگ ها و غیره را بازمی نمایند ، نوعی بررسی زمان از طریق مطالعه مکان را فراهم آورده است که کابران زن مسلمان و مهاجر از طریق آن به نمایش هویت خود و معرفی «کیستی» خود می پردازند . شاهی استدلال می‌کند از آنجایی که این عکس‌ها بجای بازنمایی مکان سعی در ایده‌آل سازی مکان دارد می‌تواند بعنوان بانک اطلاعاتی مهمی برای مطالعات آینده اندیشانه قرار گیرد.

مهدیه خیابانی از دانشگاه گنت  بلژیک با تأکید بر «حق متفاوت بودن»، مساله حجاب را به عنوان شکل عمومی بیان نوعی هویت مدرن و نیز نوعی پیام اعتراض به جوامع مدرن تکثرگرا مطرح نمود که در عین بیان این حق، دلالت های نشانه شناسانه خاص خود را به همراه می آورد . به عنوان مثالی از تجربه زیسته ، خیابانی اظهار داشت که  نوعی خاصی از رفتار  و نحوه خاصی از آداب غذایی  در محدوده حلال و حرام شرعی برای زنی که با حجاب در حیطه عمومی ظاهر می‌شود به نوعی پیش‌ فرض گرفته می‌شود و همکارن و دوستان غربی در این موارد معمولاً سؤالی از فرد محجبه نمی پرسند. . بیان مهدیه خیابانی که عمدتا بر اساس تجارب زیسته خود شکل گرفته بود در نهایت به اینجا رسید که حق متفاوت بودن و تساهل نسبت به  دیگری  که در حوزه نظر برای جوامع غربی امری مسلم و پذیرفته بشمار می آید تا پذیرش عملی  زنان محجبه از سوی آنان فاصله دارد و همین امر می‌تواند مساله حجاب را از یک امر دینی و یا سیاسی به مساله کاملاً فردی  برای زنان مهاجر مسلمان تبدیل نماید.

فرزانه ذوقی آخرین سخنران جلسه  از  دانشگاه علوم کاربردی برلین تأثیر فرهنگ و مذهب را بر چگونگی ایجاد تعادل میان کار و زندگی در زنان ایرانی  بر اساس داده‌های آماری و نتایج به دست آمده از پرسش‌نامه هایی از زنان شاغل در کلان شهر های ایران  بررسی نمود و در پی ارایه راهکاری برای بررسی مساله اشتغال زنان  به دور از کلیشه های رایجی چون توسل به دوگانه‌های زنانه/ مردانه یا فردی/ جمعی شد، وی کوشید با مشابه سازی این نوع ارزیابی به ضرورت اجرای این الگوها نخست در میان شبکه زنان مسلمان ایرانی و سپس جامعه زن مسلمان آلمان اشاره نموده و چنین نتیجه گرفت که حرکت در مسیر شناخت مسائل اجتماعی زنان امری لازم و به موقع است چرا که سبب می شود تا شبکه زنان مسلمان در محیط خارج از موطن خود احساس همبستگی هویتی تازه ای را به دست آورند.

او همچنین پس از جمع‌بندی بحث های مطرح شده در جلسه ، این نشست را به عنوان اولین قدم برای پژوهش های علمی و روشمندانه در حوزه مطالعات زنان توصیف کرد  که استمرار آن می‌تواند نتایج مثبتی را برای جوامع علمی ایران و آلمان به همراه داشته باشد.١٢:٤٠ - 1396/12/02    /    شماره : ٦٩٩٤٦٠    /    تعداد نمایش : ١٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

Instagram (Iran_Kultur)

biblio

iqna

Reise in den Iran

Islamic Scolar schools

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Iran & Kultur/website

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت