پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

كودكان آلماني و چالش های مرتبط با آن ها

 

 

 

 

 

وظيفه نگهداري از فرزند در آلمان مسلماً بر دوش خانواده است اما اين محدوده چگونه تعريف ميشود.؟ این درست است که هزينه و تربيت فرزند در خانواده آلماني به طور مستقيم توسط والدین انجام ميشود اما دولت نيزخود را از این فرآیند جدا نمی داند. به طوریکه تا مدت زمان معینی (بین سنین 16 تا 18 سال) کودک بدون در نظرگیری میزان درآمد والدین خود تحت پوشش مالی دولت (به صورت مبلغی ماهیانه که به عنوان کمک هزینه به والدین پرداخت می شود) قرار می گیرد. اما تا چه هنگام دولت ميتواند این حمایت را ادامه بدهد و آیا این میزان کمک هزینه پاسخگوی نیاز کودکی از قشر کم درآمد جامعه خواهد بود؟ با وجود خدماتی از این دست جامعه شناسان و روانشناسان نگران پديده اي هستند كه در لايه هاي پنهان جامعه آلمان در جريان است. چراکه مشكلات كودكان ميتوان در آينده هنگام ورود آنها به جامعه، تاثيرات مخربي بر اجتماع آلمان بگذارد.

چالش مسئولین مراكزي مانند سازمان نوجوانان آلمان، شناسايي كودكاني است كه در ظاهر مورد حمايت مالي و عاطفي از سوي خانواده خود قرار دارند اما در باطن از شرايط مطلوبي برخوردار نيستند.

جامعه شناسان و روانشناسان از آمارهاي نگران كننده اي صحبت ميكنند كه ميتواند بر فرهنگ و اجتماع آلمان اثر نامناسبي بگذارد بنابراین همواره سازمان ها سعي ميكنند تا امكاناتي در جهت جلوگیری از آسیب های اجتماعی فراهم كنند. نگرش مبارزه با آسیب های اجتماعی و قوانين مرتبط با آن از سال هاي دور در آلمان به اجرا درآمده اند اما روانشناسان بر اين باورند كه هنوز به خواست اصلي خود كه جلوگيري به موقع از آسیب هاي اجتماعي است به طور كامل نرسيده اند.

از سال ١٩٨٣ در شهر هامبورگ مركز فوريت هاي نوجوانان داير شده است و شهروندان هامبورگ بدون نياز به حضور در اين مركز ميتوانند با استفاده از شماره تماس هاي مربوطه، گزارشات خود را در خصوص كودك آزاري و يا مشكلات كودكان در خانواده ها را گزارش كنند. هانا كيزه وتا ٢٨ ساله و يورگن سومينكا ٦٢ ساله از كارمندان سازمان نوجوانان كه به عنوان مددكار اجتماعي مشغول به كار هستند می گویند این مرکز حتي در روزهاي آخر هفته آماده ارائه خدمات و پاسخگويي به تماس هاي فوري شهروندان مي باشند. روند کار به این صورت است که بعد از دريافت هر تماس تصميم گرفته می شود كه آيا در روزهاي آتی همكارانی برای براي بازرسي وضعیت كودك مورد نظراعزام شوند یا خیر. در شرايط بحراني اما ممکن است در همان ساعات اولیه پس از تماس همكاران براي بازرسي به محل فرستاده شوند. شهروندان گزارش دهنده نياز به معرفي خود ندارند و ميتواند در شرایط لازم با ارسال عکس، اين سازمان را از مشكلات كودك با خانواده خود مطلع سازند.

جداي از مشكلات رفتاري، تاثیرات مشكلات اقتصادي در خصوص حمايت كودكان، جهت آموزش بهتر و رشد بهتر در جامعه آلمان  به وضوح ديده ميشود. نگراني جامعه شناسان در اين خصوص بسيار بالا  گرفته  چون اين موضوع در آينده اختلاف طبقاتي و فرهنگي را در آلمان پرنگ تر خواهد کرد.

بر اساس تحقيقات ميداني و مطالعات بر روي شاخص درآمد افراد و رشد فقر در آلمان، ميزان فقر در آلمان بيشتر از آن چيزي هست كه  آمار ها نشان ميدهند. یکی از دلایل این روند، ورود فزاینده خانواده‌های مهاجر به آلمان در سال‌های اخیر عنوان شده است. افزایش شمار خانواده‌هایی که در آنها تنها یکی از والدین شاغل است، از دیگر دلایل عمده این پدیده به ‌شمار می‌رود. محققان بر اين باورند كه خانواده هايي با تعداد فرزند بيشتر و يا والديني كه به تنهايي مسئوليت اداره ي فرزندان را بر عهده دارند، از نظر اقتصادي به نسبت از شرايط نامطلوب تری برخوردار هستند. اين تحقيقات نشان ميدهد كه كودكان بيشتر در معرض خطرات ناشي از فقر قرار دارند.

در اين خصوص كارشناسان از سازمان هاي مربوطه مانند سازمان نوجوانان و يا سازمان خدمات امور اجتماعي درخواست دارند تا بر اساس شاخص هاي علمي موجود، به نياز هاي افراد پاسخ ندهند بلكه در رفع پديده رشد فقر در جامعه، با توجه به حقایق موجود به معناي واقعي بكوشند. كارشناسان پيشبيني ميكنند در صورت عدم پیشگیری تا چند سال آينده اين موضوع بر روي فرهنگ جامعه اثرات خود را نشان خواهد داد. در خانواده هايي كه والدین هردو شاغل می باشند طبیعتا پديده فقر كمتر ديده ميشود. در سال هاي اخير در آلمان بازنشسته گان حتي پس از اتمام كار خود و دريافت پول از صندوق بازنشستگي باز هم ترجیح به اشتغال در شغل ديگري دارند.

كارشناسان بر اين باورند كه عامل فقر هرچند كم، بر سرنوشت فرزندان در آلمان و آينده آنها اثر نامطلوبي خواهد گذاشت. چرا كه با محروم ماندن از آموزش كافي، در آينده اين فرد در جامعه از شغل مناسب و متعاقب آن از درآمد كافي برخوردار نخواهد بود. همچنان براي اقشار كم درآمد جامعه حل مشكل درآمد پايين، پيشرفت و تغيير سطح درآمد براحتي صورت نميگرد و آمارها حاكي از آن است كه افراد كم درآمد به ندرت ميتوانند سطح اجتماعي و درآمدي خود را تغيير دهند. نرخ فقر در خانواده هاي تك والد ٦٨ درصد است اما پژوهشگران بر اين باورند كه آمار اصلي حدوداً بالاتر از آمار رسمي اعلام شده است.

مشكل اصلي در برآورد آمار اينجاست  كه درشاخص آماري به طور مثال براي يك خانواده ٤ نفره بوجه كمتري تعريف ميشود. به طور واضح تر يك خانواده ٤ نفر نياز به ٤ اتاق مستقل و چهار حمام و چهار آشپزخانه جدا ندارد بنابراين با این دید سطح درآمد پايين تر مشكلي براي خانوارهايي با تعداد فرزندان بيشتر ايجاد نمي كند. اما تعريف فقر و ميزان بهره گيري از امكانات امروزه به صورت ديگري است.

برخی كارشناسان بنیاد برتلزمان بر این باورند كه سازمان كشورهاي صنعتي (سازمان همیاری اقتصادی و رشد) با نام اختصاري OECD با آمارها و قیاس های خودسرانه باعث ايجاد اين فقر و شكاف بين اقشار جامعه شده است. اين سازمان درآمد يك فرد كامل را با شاخص١ و فرد بالاي١٤ سال را با ٠.٥ و كودكان را با شاخص ٠.٣ حساب ميكند و بر اساس آن، خانواده ها مورد ارزيابي مالي قرار ميگيرند.

براي فهم بهتر نحوه ي كار اين سازمان تحقیقی بر روي تعدادي داوطلب طي چند ماه صورت گرفت. بر اساس اين تحقيق داوطلبان بايستي تمامي صورت حساب هزينه هاي جاري خود را براي آمارگيرندگان ارائه ميدادند. در پايان مشخص شد كه خانواده هايي با درآمد پايين از امكانات بسيار كمتري نسبت به خانواده ها يي با درآمد بالا در آلمان قرار دارند. طبق محاسبه كارشناسان خانواده هايي با درامد كم به حمايت مالي بسيار بيشتري احتياج دارند تا به يك سطح مطلوب از نظر رفاهي و آموزشي در مقابل افرادي كه درآمد بيشتري دارند برسند.

در سال هاي گذشته دانشگاه هايي خصوصي در آلمان شروع به فعاليت كردند كه تحصيل در رشته هايي خاص را براي افراد علاقمند به اين رشته ها ميسر ميكرد. رشته هايي مانند ساخت بازي كامپيوتري ويا طراحي مد كه البته در دانشگاه هاي دولتي نيز مشابه آن وجود دارد اما در اين دانشگاه ها مدت آموزش كوتاه تر ميباشد و فرد دانشجو مدرك پايان دوره دانشگاهي خود را زودتر دريافت ميكند و وارد بازار كار ميشود. به علت فضاي كاري بيشتر دراین رشته های تحصيلي، شركت كنندگان در آن رشته وارد بازار كار بهتري در آلمان مي شوند و در نتيجه درآمد بهتري را بدست مي آورد. اما به علت هزینه های بالای تحصیل در این دانشگاه ها بسیاری از جوانان امکان حضور در این نوع دانشگاه ها را ندارند. اما کشور آلمان به نسبت سایر کشور های صنعتی از وضعیت بهتری برخوردار است. از دید سازمان بین المللی یونیسف خانوارهایی فقیر نامیده‌ می شوند که کم ‌تر از ۵۰ درصد از درآمد متوسط کشور خود عایدی دارند. آلمان در این بررسی وضعیت خوبی داشته و در میان ۴۱ کشور در رده دوم قرار دارد. رده اول در اختیار نروژ قرار دارد.

 

لینک های مرتبط با این گزارش:

 

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/deutschland-familien-sind-laut-bertelsmann-studie-aermer-als-gedacht-a-1191987.html

http://www.spiegel.de/spiegel/hamburg-experten-vom-kindernotdienst-berichten-ueber-ihren-alltag-a-1190004.html

 

بخش پژوهش

رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان 

 

 ١٤:١٦ - 1396/12/09    /    شماره : ٦٩٩٩٧٨    /    تعداد نمایش : ٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Call for Papers Zweite Internationale Konferenz zu Schiastudien

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

Instagram (Iran_Kultur)

biblio

iqna

Reise in den Iran

Islamic Scolar schools

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Iran & Kultur/website

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت