دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

مناقشه بر سر آموزش اسلامی در ایالت بادن-وورتمبرگ

 

 

 

 

 

مسئولان دولت ایالت بادن-وورتمبرگ قصد دارند تا برنامه‌های جدیدی در حوزه آموزش اسلامی برای سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ سازماندهی ‌کنند. آنها در راستای اهداف خود، بنیادی برای آموزش اسلامی نیز تاسیس کرده‌اند. این در حالی است که از میان چهار انجمن اسلامی که باید در بنیاد حضور یابند، تاکنون تنها دو انجمن اسلامی حاضر شده‌اند که عضو آن شوند و به نظر می‌رسد در این زمینه مشکلات زیادی وجود دارد.

وینفرد کرچمان، نخست‌وزیر و همچنین سوزانه آیزنمان، وزیر فرهنگ در ایالت بادن-وورتمبرگ، روز سه‌شنبه خبر تاسیس بنیاد آموزش اسلامی را در اشتوتگارت اعلام کردند. تاکنون، آموزش اسلامی در ایالت بادن-وورتمبرگ به عنوان بخشی از یک پروژه آزمایشی بوده است، اما ادامه پروژه به شکل موقت گزینه مورد نظر مسئولان ایالت بادن-وورتمبرگ نیست. به گفته آنها برای شکل‌گیری بنیاد، جلسات متعددی میان نمایندگان انجمن‌های اسلامی و همچنین مسئولان دولت ایالتی برگزار شده است.

این بنیاد تحت حمایت دولت ایالتی قرار خواهد داشت و شامل امور اداری، هیات مدیره و کمیسیون تصمیم‌گیری خواهد بود. چهار انجمن اسلامی که برای همکاری با بنیاد پیش‌قدم می‌شوند، پنج نماینده در هیات مدیره خواهند داشت. این در حالی است که سه نفر از پنج نماینده انجمن‌های اسلامی باید مورد تایید دولت ایالتی باشند. از سوی دیگر امور اداری به طور انحصاری توسط نمایندگان دولت اداره می‌شود و کمیسیون داوری نیز تحت نظر کارشناسان مستقل مسلمان کار خواهد کرد. بدین ترتیب، در این بنیاد قدرت تصمیم‌گیری با دولت است. انجمن‌های اسلامی تا دوشنبه، فرصت داشتند تا تصمیم خود را برای حضور در بنیاد اعلام کنند. مسئولان انجمن‌ مراکز فرهنگی اسلامی بادن-وورتمبرگ و جمعیت اسلامی بوسنیایی‌ آلمان اعلام کرده‌اند که با مسئولان بنیاد همکاری می‌کنند. با این حال، اتحادیه ترکی اسلامی دیتیب و جامعه اعتقاد اسلامی بادن-وورتمبرگ از حضور در این بنیاد خودداری کردند. این دو انجمن در یک نشست مشترک اعلام کردند که حاضر به شرکت در بنیاد پیشنهادی دولت نیستند:«ما نمی‌خواهیم در بنیاد پیشنهادی دولت برای آموزش اسلامی شرکت کنیم. در عوض، کمیسیونی از کارشناسان مستقل تشکیل می‌دهیم و از طریق آنها مدل آموزشی سازگار با قانون اساسی را ارائه خواهیم داد.» آموزش مذهبی برای جوامع اسلامی، مسئله بسیار مهمی است. به همین دلیل آنها سال‌ها در پروژه آزمایشی آموزش اسلامی مشارکت داشتند، در عین حال، انجمن‌های اسلامی و دولت ایالتی بادن-وورتمبرگ با هم به توافق رسیده بودند که پس از اتمام پروژه موقت، آموزش اسلامی با رعایت قانون اساسی فدرال به جوامع مذهبی منتقل شود. مسئولان هر دو انجمن در جلسه مشترک گفتند:«براساس توافق دو طرف، تاسیس یک موسسه دولتی برای آموزش اسلامی غیرقانونی است. این اقدام، بی‌طرفی دولت را زیر سوال می‌برد و تأثیر گسترده‌ای بر آزادی مذهب و حق تعیین سرنوشت جوامع مذهبی دارد. بنابراین، ما کمیسیونی از کارشناسان مستقل تشکیل می‌دهیم و با در نظر گرفتن موارد خلاف قانون اساسی و قوانین ایالتی، مدلی منطبق با قانون اساسی فدرال برای آموزش اسلامی در این ایالت پیدا می‌کنیم.»

در آلمان، آموزش مذهبی در واقع توسط جوامع مذهبی ارائه می‌شود و دولت در آن دخالتی ندارد. با این حال در شرایطی آموزش اسلامی می‌تواند به عنوان یک واحد درسی در نظر گرفته شود که مسئولان آن مشخص باشند. دولت ایالت بادن-وورتمبرگ می‌خواهد بنیاد دولتی را به عنوان شورای اسلامی مدارس ایجاد کند، چرا که براساس قوانین فدرال هیچ یک از انجمن‌های اسلامی به عنوان جوامع مذهبی در این ایالت شناخته نمی‌شوند. با این اوصاف، کارشناسان و حقوق‌دانان زیادی به تشکیل بنیاد اعتراض کرده‌اند. به طور مثال، هانس میشائیل هاینیش، حقوقدان درباره این بنیاد گفت:« تاسیس این بنیاد، بی‌طرفی دولت و آزادی مذهب را تهدید می‌کند. علاوه بر این، با تشکیل این بنیاد، نهادی دولتی جایگزین جوامع مذهبی در امر آموزش اسلامی می‌شود و این مغایر با قانون اساسی فدرال است.» در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹، بیش از ۶ هزار دانش‌آموز در جنوب غربی آلمان در کلاس‌های آموزش اسلامی شرکت کردند.

منبع:

http://www.islamiq.de/2019/01/29/land-gruendet-stiftung-fuer-islamischen-religionsunterricht/١٣:٢٣ - 1397/11/15    /    شماره : ٧٢٢٨٩٦    /    تعداد نمایش : ٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
IranistikForum2019

kalligraphie

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت