دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

مسلمانان و کارناوال در آلمان

 

 

 

 

 

در حالیکه این روزها  رژه ی کارناوال ها در سطح آلمان آغاز شده است؛ مسلمانان که پیشتر این رژه شادمانی را از طریق تلویزیون می شناختند، اکنون خود نیز در این راهپیمایی با پوشش های خاصی شرکت کنند. در عموم اوقات گروه هایی از ادیان مختلف با موضوعات مذهبی برای اجرای آئینها و مناسک خود در کارناوال شرکت می کنند.

تاثیر این رویداد در تغییر نگرش جامعه مسلمانان مقیم آلمان که با سرمایه گذاری گسترده برپا کنندگان کارناوالها برای پیوستن به این جشن شادمانی عمومی روبرو شده اند بدون شک طی دهه آینده یکی از مباحث چالش برانگیز جامعه مسلمانان مقیم اروپا با مرکزیت بزرگترین بسته جمعیتی در آلمان خواهد شد. امری که بی شک می تواند هم به افول ارزشها و ساده سازی مضامین و باورهای دینی نیز اگر راهکاری برای آن تمهید نشود، بیانجامد و هم زمینه تنش های و واکنش های مسلمانان غیر اروپایی را در کاربرد نمادهای مذهبی ایشان در مراسمی که بشدت با ارزشهای غربی و رفتارهای مدرن آمیخته است، رقم بزند.

از سوی دیگر، باید توجه داشت مشارکت هوشمندانه در این رویدادها از سوی جامعه مسلمانان، آن هم با اختصاص یک برنامه خاص مسلمین بشرطی که درست برنامه ریزی شود می تواند بخش قابل توجه ای از تاثیرات سیاستها و تبلیغات اسلام ستیزانه را از میان بردارد، امری که کمتر مورد عنایت جامعه مسلمانان آلمان است تا با ابتکاری خودجوش مانع آلودگی فضای این برنامه با اقتضائات جامعه غربی شده و در عین حال در همدلی و همنوایی با فضای اجتماعی از ابزارهای رایج برای معرفی وجوه شاد و پر نشاط در قلمرو اندیشه اسلامی سود جویند.

 توبا اسیک که یک معلم مسلمان در آلمان است و به گفته خودش همه ساله در کارناوال شرکت می کند در مورد موضوعات مذهبی در کارناوال می گوید: "من با این موضوع مشکلی ندارم. خداوند در هر مذهبی یک نام مشخصی دارد اما تمام این نام ها یک موجودیت را القا می کند. این موضوع برای من جالب است حتی اگر این موضوع در کارناوال به صورت طنز نمایش داده شود. چراکه خداوند بسیار بزرگ تر از سطح ادراک ماست.  اما توهین به مقدسات و عقاید دیگران قابل قبول نیست. در سال های گذشته در یکی از کارناوال ها شوخی با پیامبر اسلام (ص) انجام شد که به هیچ وجه کار درستی نبود. زیرا پیامبر اسلام (ص) برای مسلمانان خط قرمزی محسوب می شود که عبور از آن موجبات خشم و دلشکستگی آنان را فراهم می کند."  البته لازم به ذکر است که بسیاری از مسلمانان با بخش اول صحبت های اسیک نیز مخالفند و نمایش چهره ای طنزآمیز از خداوند را کاری غلط می دانند.

در شهر دوسلدورف آلمان برای اولین بار ماشینی با نام Toleranzwagen با موضوع مذاهب در آلمان در  رژه ی کارناوال شرکت کرد که یک نماینده از مسلمانان، یهودیان، کاتولیک ها و پروتستان ها در آن حضور داشت که چهره هر کدام با یک بینی قرمز نقاشی شده بود. دالینیک درکوی نماینده مسلمانان دوسلدورف در مورد این ماشین می گوید: "دیدین این چهار مذهب با چهره هایی شاد و خندان در کنار هم از سوی مردم بسیار خوشایند بود و سیگنال های مثبتی دریافت شد. این کاروان به نوعی به اسلام هراسان و یهودستیزان پیام داد که جایی برای ترس و دوری از هم وجود ندارد، چراکه مذاهب در آلمان قابل احترام، دوست و تحت حمایت می باشند."

در سراسر آلمان کاروان های مسلمان در کارناوال شرکت می کنند که حضور برخی از آنان حواشی به دنبال دارند. در براون اشوایگ واقع در ایالت نیدرزاکسن آلمان در  رژه ی کارناوال یک کاروان از مسلمانان شرکت داشت که در آن فردی با لباس شیوخ عرب همراه با یک رقصنده حضور داشتند. حضور این رقصنده در کاروان مسلمانان انتقادات فراوانی را از سوی مسلمانان برانگیخت. اما مسئولین این کاروان دلیل خود را برای حضور این زن تعلق نوع رقص و پوشش وی به فرهنگ عرب عنوان کردند.

متین اصلان مسلمان اهل ترکیه که در کاروان ذکر شده با لباس شیوخ عرب حاضر شده بود می گوید: "مسلمانان مهاجر حتماً باید در جامعه آلمان به صورت پویا حضور داشته باشند. در خانه ماندن و تمام امور را از طریق رسانه دنبال کردن و انتقاد داشتن به همه امور کار درستی نیست. مسلمانان می باید هرچه سریعتر در جامعه آلمان ادغام شوند." بسیاری از مسلمانان با صحبتهای اصلان موافق نیستند و حرف های او را عقاید شخصی وی قلمداد می کنند و انتقاد به مسائلی که با اعتقادات قلبی آنان در تضاد می باشد را وظیفه خود می دانند.

به هر حال بسیاری از مسلمانان کارناوال را همراه با مردم آلمان جشن می گیرند حتی با وجود محدودیتی که در مصرف الکل دارند. همانطورکه مشخص است الکل بخش جدایی ناپذیر از جشن ها و مراسم مردم آلمان است. اما برخی مسلمانان نیز با این وجود در اینگونه مراسم شرکت کرده و با پایبندی به عقاید خود در شادی جامعه ی حاضر در آن شریک می شوند. البته باز هم هستند مسلمانانی که به طور کلی از حضور در این مراسم که مخصوصاً مصرف الکل در آن رایج است اجتناب می کنند.

کارناوال یک رژه همگانی شاد در خیابان است که عمدتاً با پوشیدن لباس ها و گریم های خاص و رقص‌های خیابانی همراه است. کارنوال بیشتر متعلق به فرهنگ رومی-کاتولیک است و کمتر عنصرهای پروتستانی را در خود داشته است اما امروزه با جهانی شدن فرهنگ ها و آشنایی بیشتر مذاهب با هم دستخوش تغییراتی شده است. این جشن در بیشتر کشورهای اروپایی برگزار میشود.

بخش مطالعات اجتماعی رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان

 

 


١٢:٥٢ - 1397/12/14    /    شماره : ٧٢٤٧٤٦    /    تعداد نمایش : ٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
IranistikForum2019

kalligraphie

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت