دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی زن: امروزه برای زنان مسلمان در آلمان اوضاع چگونه است؟

 

 

 

 

 

در آلمان، اسپانیا و ایالات متحده زنان در هشتم مارچ، روز جهانی زن به خیابان می آیند و برای حقوق خود می جنگند؛ چراکه همچنان زنان و مردان از حقوق برابر برخوردار نیستند. این امر حتی در جوامع مذهبی نیز مشهود است. هامیدا بور، محقق اسلامی اهل هامبورگ، اما معتقد است اصل اسلام دیدگاهی متفاوت در مورد زنان دارد.

در جوامع مسلمان، رعایت برخی موارد از سوی زنان همواره وجود دارد: از زنان خواسته شده خوددار باشند و جلوه های خود را بپوشانند. پوشش موها با روسری بخش مشخص و چشمگیر این پوشش است که اغلب، زنان مسلمان با آن شناخته می شوند و به نوعی نماد یک زن مسلمان از دید جوامع غربی ست. به نظر می رسد رعایت حجاب در اسلام از سوی زنان ستون ششم دین محسوب می شود و برای زنان مسلمان که پایبند به این نوع پوشش هستند همچون نماز و روزه یک عادت معمول شمرده می شود. با این حال، قرار گرفتن پوشش زنان مسلمان در مرکز توجه، یک پدیده مدرن است؛ زیرا تا کنون هیچ گاه جسارت اظهار نظر در مورد پوشش زنان مسلمان، به دلیل وجود دستور الهی در مورد حجاب و یک نوع قانون نوشته شده در این زمینه، وجود نداشته است. با توجه به این موضوع امروزه وجود دارند مجتهدانی که رعایت حدود حجاب و به بیان واضح تر روسری را الزامی نمیدانند.

 ابو الفدل، مجتهد مصری با توجه به منابع اسلام و کتب به جا مانده در مورد رفتار پیامبر اسلام معتقد است اسلام همواه به دنبال توانمندسازی زنان است. آیات قرآن زنان را ستایش می کند و بر احترام به آنان تأکید دارد. بر طبق قرآن، زنان مانند مردان می باشند به همان اندازه توانا و مستعد. بنابراین می باید مسئولیت پذیر و تصمیم گیر در قبال امور باشند.

 

خدیجه؛ زن تاثیرگذار در تاریخ اسلام

خدیجه(س)  همسر پیامبر اسلام نمونه ی تاریخی از زنان موثر در تاریخ اسلام است و نقش اقتصادی و سیاسی پررنگی در زمان خود در پیشرفت اسلام ایفا کرده است. امروزه در عربستان سعودی، صحبت در مورد این بانوی تاریخ ساز قدغن می باشد. آرامگاه وی، به عنوان نخستین زنی که به فرستاده ی الهی مؤمن شد و از آن حمایت مطلق نمود، در پشت حصار دیوارها قابل تشخیص نیست و تنها چند زائر به درون این آرامگاه راه پیدا می کنند.

اما امروزه برای زنان مسلمان در آلمان اوضاع چگونه است؟ در سراسر جهان، یک درک پوریتانیسم (اصلاح دینی) از دین گسترده شده است. این درک در بسیاری از جوامع مذهبی آلمان نیز تاثیر گذاشته است. حتی در جوامع متعددی که تحت تأثیر کشور ترکیه قرار دارند تمرکز بر قوانین نوشته شده ی کشوری است و نه صرفاً دینی. اما در کشورهای تحت سلطه افکار وهابیت، زنان باید با توجه به قوانین اسلامی عمل و عفت عمومی را بنابر تفسیر وهابیون از آیات و روایات رعایت کرده و پوششی داشته باشند که برای آنان تعیین شده است.

 

تصمیم میان سنت و تغییر

اگر زنان مسلمان آلمانی روسری  را به عنوان پوشش انتخاب کنند، باید تبعیض را در نظام آموزش و پرورش و بازار کار تحمل کنند. در نظر گرفتن این که در دنیای امروز و با توجه به اصلاحات دینی در ادیان مختلف و برخورد ساده تر با مساله حجاب از سوی برخی مجتهدین، چه چیزی معرف و مشخصه یک زن مسلمان میباشد، چه از طرف مسلمان و چه از سوی سایر جوامع، گاهاً برای برخی زنان مسلمان می تواند واقعاً خسته کننده باشد. زنان مسلمانی که حفظ حجاب را امری واجب تلقی نمی کنند همواره باید ظاهر خود را برای دیگر مسلمانان معتقد به حجاب توجیه کنند و از سوی دیگر زنان محجبه نیز به نوعی می باید تصویر زن محجبه را در اسلام و چرائی آن را برای غیر مسلمانان توضیح دهند.

نمی توان منکر ساختارهای مردسالارانه در برخی از جوامع مسلمان در آلمان بود. اما باز هم هستند خانواده های مسلمانی که بدون توجه به آسان گیری های جدید در دین و پنهان کردن نقش زنانی همچون خدیجه(س) توسط دولت سعودی، به نقش والای زن در خانواده و قدرت وی در تصمیم گیری ایمان دارند و آن را ارج می نهند.

انواع مختلفی از اشکال و باورهای زندگی در جوامع مسلمان رخنه کرده است. برخی مسلمانان تمام جشن های اسلامی را برگزار می کنند در حالیکه ممکن است اعمال روزانه را انجام ندهد و یا بالعکس ممکن است برخی مسلمانان معتقد به انجام اعمال دینی آیین های اسلامی را اجرا نکنند. طیف وسیعی از اشکال و نگرش به زندگی در اسلام امروز ایجاد شده است. این امر بلاخص در جامعه آزاد و فردگرای آلمان، که در آن یک زن می تواند به راه خودش باشد، ممکن تر است. زنان مسلمان مانند زنان سایر مذاهب از نظر قانون آلمان یکسان تلقی می شوند گرچه بعضاً زنان محجبه با برخی مشکلات روبرو می شوند.

 اما جدای از قانون آلمان زنان در  اسلامی حقوق والایی دارند و مسئله قطعی در مورد زنان اینست: یک زندگی آزاد و مستقل به عنوان یک زن، در تناقض با اسلام نیست. با این حال در جوامع غربی اعتراضاتی علیه برخی شرایع دینی اسلام وجود دارد. در سالیان گذشته در 8 مارچ مصادف با روز جهانی زن، زنان آلمانی در برخی شهرهای آلمان همچون هامبورگ طی راهپیمایی ای که برای احقاق حقوق خود انجام دادند، شعارهایی نیز در مخالفت با ازدواج دختران زیر سن قانونی در اسلام و حجاب اجباری زنان و دختران مسلمان سر دادند.

بخش مطالعات اجتماعی رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان

 

 


١١:٣٨ - 1397/12/18    /    شماره : ٧٢٤٩٩٢    /    تعداد نمایش : ٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
IranistikForum2019

kalligraphie

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت