دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

جنجال بر سر انتقاد از اسرائیل

 

 

 

 

 

این روزها بسیاری از روزنامه‌های آلمانی زبان به طور گسترده به بررسی اظهارات نماینده مسلمان کنگره آمریکا درباره نفوذ لابی‌های اسرائیل در ایالات متحده پرداخته‌اند. الهان عمر، نماینده مسلمان حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا چندی است که با اظهارات خود درباره لابی‌های اسرائیلی در ایالات متحده جنجال‌ساز شده است. او همچنین با اعتراض به اشغال سرزمین‌های فلسطین، حمایت خود را از کمپین بی دی سی و  انزوا اسرائیل رسماً اعلام کرده‌ است. روزنامه نویه زوریخر تسایتونگ، گزارش مفصلی در این باره نوشته است. در این گزارش اظهارات ایلهان عمر و همچنین موضع‌گیری‌های سیاستمداران آمریکایی به این اظهارات مورد بررسی قرار گرفته است که در ادامه می‌خوانید:

نمایندگان احزاب سیاسی همیشه با یکدیگر همسو نیستند. به خصوص اگر آنها با اعتقادات متفاوت کنار هم قرار گرفته باشند، اختلافات سریع‌تر نمایان می‌شوند.

این اتفاقی است که دمکرات‌های آمریکایی در حال حاضر آن را تجربه می‌کنند. نمایندگان حزب دمکرات آمریکا مخالفت خود را با اظهارات الهان عمر، نماینده مسلمان این حزب درباره اسرائیل اعلام کرده‌اند. اِلهان عمر، ماه نوامبر ۲۰۱۸ از مینه‌سوتا به مجلس نمایندگان راه یافت. او و رشیده طالب به عنوان نخستین زنان مسلمان به مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا راه یافتند. علاوه بر این، ایلهان عمر، اولین زن محجبه در مجلس آمریکا است. او طرفدار مردم فلسطین است و همواره علیه رژیم اسرائیل و نفوذ این کشور در سیاست‌های آمریکا موضع‌گیری می‌کند. به اعتقاد او، بسیاری از سیاستمداران آمریکایی از اسرائیل پیروی می‌کنند. صحبت‌های او درباره اسرائیل بارها بحث‌برانگیز شده است. او چندی پیش گفت که سیاستمداران آمریکایی در قبال دریافت پول، از اسرائیل حمایت می‌کنند. ایلهان عمر، آیپک را پشت پرده حمایت سیاست‌مداران آمریکایی از اسرائیل دانست. ایپک گروه لابی‌گری یهودیان آمریکایی است که بر سر منافع اسرائیل با سیاستمداران آمریکایی مذاکره می‌کند. اظهارات او به شدت جنجال‌ساز شد. البته عمر بعدها از این اظهارات عذرخواهی کرد. با این وجود، او مجددا در اظهاراتی جنجالی گفت: «نماینده‌ای که در کنگره یا در یکی از کمیته‌های آن خدمت می‌کند، نباید به کشور خارجی(اسرائیل) وفادار باشد.» این اظهارات باعث شد که اعضای هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات نسبت به این مسئله واکنش نشان دهند. دمکرات‌ها برای اینکه نگاه‌ها از حزب خود را دور کنند، اعلام کردند که اظهارات ایلهان عمر مصداق یهودی‌ستیزی بوده است.

از سوی دیگر جمهوری‌خواهان نیز خواستار کناره‌گیری او از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا شدند. این رفتار باعث ناراحتی عمر شد. او معتقد بود که حق انتقاد از اسرائیل را دارد و نباید این انتقاد به منزله یهودی‌ستیزی محسوب شود. در این میان، گروهی از سیاستمداران از او حمایت کردند و ناگهان حمایت‌ها گسترش یافت. در میان حامیان او، افرادی چون سناتور برنی سندرز، کامیلا هریس و الیزابت وارن حضور داشتند. هر سه این افراد در بیانیه‌های جداگانه اعلام کردند که نباید انتقاد از سیاست‌های دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو در اسرائیل با یهودستیزی یکی دانسته شود، همچنین به گفته آنان، افراد باید اجازه داشته باشند که درباره مسئله فلسطین آزادانه بحث کنند. حتی برخی از یهودیان که با نتانیاهو و گروه‌های افراطی در اسرائیل موافق نیستند، به حامیان عمر پیوستند. با این وجود، هنوز هم نظر اکثر نمایندگان بر ضد عمر است.

این نماینده در مقابل فشارها گفت که صرفا درباره روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی سئوال پرسیده و خود را برای انتقادهای شدید آماده کرده است. اگرچه همواره راستگرایان افراطی به عنوان عوامل یهودی‌ستیزی شناخته می‌شوند، جالب است که این‌بار اعتراض نماینده چپ‌گرای حزب دمکرات به سیاست‌های اسرائیل در مقابل فلسطین، به یهودی‌ستیزی تعبیر شده است. جنبش بی‌دی‌اس که در جهت تحریم و منزوی‌کردن اسرائیل فعالیت‌ می‌کند، سال‌هاست که باعث ناراحتی جمهوری‌خواهان و برخی از یهودیان شده است. عمر نیز طرفدار این جنبش است و هدف این جنبش را پایان دادن به حمایت جهانی از آپارتاید اسرائیل می‌داند.

منبع:

https://www.nzz.ch/international/was-ist-legitime-kritik-an-israel-und-wo-beginnt-der-antisemitismus-ld.1465573١٢:١١ - 1397/12/20    /    شماره : ٧٢٥١٠٥    /    تعداد نمایش : ٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
IranistikForum2019

kalligraphie

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت