دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

مسلمانان در راس قدرت آلمان؛ موضوع مناقشه‌برانگیز در احزاب مسیحی

 


 

 

 

چندی ‌پیش رالف برینکهاوس، رئیس فراکسیون اتحادیه احزاب مسیحی در پاسخ به این سوال که آیا مسلمانان می‌توانند در راس قدرت آلمان قرار گیرند، گفت که تا سال ۲۰۳۰ این امکان وجود دارد که صدراعظم آلمان یک مسلمان باشد. این اظهارنظر جدید برینکهاوس، مخالفان و موافقان زیادی در آلمان پیدا کرده است. الکساندر میتچ، رئیس کمیته ارزش‌های معنوی اتحادیه دمکرات مسیحی یکی از مخالفان این نظریه است. او روز پنجشنبه به پاس‌آئور نویه پرس گفت:«رئیس فراکسیون با صحبت‌های خود، تصویر نامطبوعی ایجاد کرده است.» این سیاست‌مدار اتحادیه دمکرات مسیحی اضافه کرد:« بهتر بود که او همزمان به این موضوع نیز اشاره می‌کرد که اسلام سیاسی با ارز‌ش‌ها و هنجارهای اروپای غربی و مسیحیت همخوانی ندارد و در نتیجه نمی‌تواند در آلمان نفوذ کند.»

ولفگانگ بوس‌باخ، متخصص امور داخلی حزب اتحادیه دمکرات مسیحی نیز در این باره به پاس‌آئور نویه پرس گفت:« اینکه یک مسلمان به عنوان صدراعظم آلمان انتخاب شود، از نظر تئوری شاید ممکن باشد، اما از نظر عملی بعید به نظر می‌رسد.»

رالف برینکهاوس ایده خود درباره صدراعظم شدن یک مسلمان را در مصاحبه‌ای با آژانس خبری پروتستان مطرح کرد. او در پاسخ به این پرسش که آیا می‌تواند تصور کند که در سال ۲۰۳۰ یک مسلمان به عنوان نامزد احزاب مسیحی، صدراعظم آلمان شود، گفت:« اگر یک مسلمان، سیاستمدار خوبی باشد و به ارزش‌های معنوی ما پایبند بماند، می‌تواند صدراعظم شود.» وینسنت کوکرت، رئیس شاخه حزب دموکرات مسیحی در ایالت مکلنبورگ فورپومرن، در پاسخ به این صحبت‌های برینکهاس با تعجب گفت که نمی‌تواند باور کند، او چنین موضعی داشته باشد. الیزابت مچ‌مان از دیگر اعضای حزب دمکرات مسیحی نیز گفت: «ما با این بحث‌ها، از خواسته‌های اصلی رای‌دهندگان دور می‌شویم. آنگلا مرکل و آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر، روسای زن موفق اتحادیه دمکرات مسیحی هستند و لزومی ندارد که برای صدراعظم شدن یک مرد مسلمان با یکدیگر بحث کنیم. بر خلاف برینکهاوس، من معتقدم که ارزش‌های اسلامی کاملا با ارزش‌های آلمان متقاوت است. به خصوص این را می‌توان در مسائلی مانند برابری میان مردان و زنان دید.»

کریستوف دفریز، کارشناس امور کشوری حزب دموکرات مسیحی نیز درباره صدراعظم شدن یک مسلمان در آلمان هشدار داد. او گفت:« لازم نیست، هرکس که به عنوان صدراعظم انتخاب می‌شود، مسیحی باشد، اما صدراعظم مورد تایید اتحادیه باید ارزش‌های دموکراتیک و مسیحی را نمایندگی کند و خودش را متعلق به آلمان بماند. متأسفانه بخش زیادی از مسلمانان، افراطی هستند و احساس وابستگی به کشورهای خارجی دارند.»

البته همه اعضای حزب دمکرات مسیحی با رالف برینکهاوس مخالف نیستند. سراپ گولر، مسئول ادغام در ایالت نوردراین وستفالن یکی از موافقان این ایده است. او در این باره گفت:« رالف تنها در پاسخ به پرسش‌ یک خبرنگار گفت که هیچکس به‌خاطر اعتقادش در اتحادیه‌های دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی مورد تبعیض قرار نمی‌گیرد. تا زمانی که اشخاص به ارزش‌ها و هنجارهای ما پایبند باشند، مورد حمایت ما قرار خواهند داشت. در واقع در یک حزب مردمی و برای گروهی که براساس قانون اساسی فعالیت می‌کنند، جز ارزش‌ها و هنجارهای حزبی، هیچ‌چیز دیگری اهمیت ندارد.»

کارین پرین، وزیر آموزش اشلسویگ-هولشتاین نیز از رینکهاوس حمایت کرد. او گفت: «مسلمان، هندو یا حتی یک ملحد فرقی نمی‌کند. اما این افراد می‌توانند صدراعظم اتحادیه دمکرات مسیحی باشد.»

منبع:

https://www.domradio.de/themen/kirche-und-politik/2019-03-07/kontroverse-der-cdu-ein-muslim-als-kanzler

 
١٣:٤١ - 1397/12/20    /    شماره : ٧٢٥١١٦    /    تعداد نمایش : ٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
IranistikForum2019

kalligraphie

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت