جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

تظاهرات روز قدس؛ بزرگ‌ترین گردهمایی علیه اسرائیل در آلمان

 

 

 

 

 

خیابان معروف کورفورستندام در برلین، روز شنبه شاهد تظاهرات بیش از هزار نفر از مخالفان رژیم صهیونیستی بود. تظاهراتی که هر سال در مخالفت با جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین برگزار می‌شود. روزنامه اشتوتگارتر تسایتونگ گزارشی درباره تظاهرات روز قدس در برلین منتشر کرده است که در ادامه می‌خوانید:

روز شنبه، طرفداران روز قدس با پرچم‌های فلسطین، ایران، لبنان، سوریه و آلمان در این تظاهرات شرکت کردند. در دست این گروه تابلوهایی وجود داشت که بر روی آن‌ها، اسرائیل به عنوان قاتل کودکان معرفی شده بود. برگزارکنندگان این تظاهرات به طور عمده شعار "آزادی برای فلسطین" سر می‌دادند. آنها بر روی پارچه‌های بزرگ شعارهایی علیه اسرائیل نوشته بودند و بدین‌ترتیب موجی از انزجار از اسرائیل را در یکی از مهم‌ترین خیابان‌های پایتخت آلمان به نمایش گذاشتند. البته این صحنه‌ای است که هر ساله در کورفورستندام دیده می‌شود. در سال ۱۹۹۶،  آیت‌الله خمینی، آخرین جمعه ماه رمضان را به نام روز قدس خواند و از مسلمان دعوت کرد که در این روز، با تظاهرات گسترده، علیه اقدامات اسرائیل اعتراض کنند. در ایران، روز قدس تعطیل است و تظاهرکنندگان زیادی برای حمایت از مردم فلسطین به خیابان‌ها می‌آیند و انزجار خود را از اسرائیل اعلام می‌کنند. بسیاری معتقدند که تظاهرات روز قدس، بزرگترین گردهمایی علیه اسرائیل در آلمان است. سازمان‌دهندگان این تظاهرات هر سال تلاش می‌کنند تا شرکت‌کنندگان بیشتری را برای این راهپیمایی بسیج کنند. حتی بسیاری از خانواده‌های مسلمان از سراسر آلمان به برلین سفر می‌کنند تا در این تظاهرات شرکت کنند. تظاهرکنندگان هر ساله با پرچم فلسطین یا حزب‌الله لبنان عکس‌های زیادی می‌اندازند، اما امسال استفاده از پرچم حزب‌الله در تظاهرات روز قدس ممنوع شده بود.


اعتراض به تظاهرات روز قدس

هر چند تظاهرات روز قدس با حضور بیش از هزار نفر از مخالفان اسرائیل برگزار شد، اما گروه‌های زیادی در هفته‌های گذشته تلاش کردند تا مانع برگزاری این تظاهرات شوند. آنها این تظاهرات را باعث افزایش یهودی‌ستیزی در جامعه آلمان عنوان کردند. پیش‌تر، وزیر کشور آلمان اعلام کرده بود که جرایم با ‌زمینه یهودی‌ستیزی در این کشور افزایش داشته است. فلیکس کلاین،  مسئول مبارزه با یهودی‌ستیزی در دولت فدرال نیز هفته گذشته با اشاره به افزایش آزار یهودیان در جامعه آلمان، از شهروندان این کشور خواست که در تجمعات روز قدس با پوشیدن کیپا(کلاه مخصوص یهودیان)، همبستگی خود با یهودیان را به گونه‌ای آشکار به نمایش بگذارند. اعتراض‌ها به شورای مرکزی یهودیان آلمان نیز کشیده شد. یوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان پیش از برگزاری تظاهرات روز قدس، در گفت‌وگوی تلفنی با فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهوری فدرال درباره مشکلات یهودیان و یهودی‌ستیزی صحبت کرد و آنطور که روزنامه‌ها گزارش‌ داده‌اند، اشتاین مایر نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ناراحتی خود را از یهودی‌ستیزی و برگزاری تظاهرات و برنامه‌های علیه یهودیان اعلام کرده است. همچنین در روزهای اخیر، برخی از نمایندگان احزاب مختلف آلمان نیز در مخالفت با برگزاری روز قدس سخنرانی کردند. آندریاس گایزل، سناتور امور داخلی برلین، یکی از مخالفان برگزاری این تظاهرات بود که در میان معترضان به برگزاری مراسم روز قدس سخنرانی کرد.

رویارویی موافقان و مخالفان روز قدس

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، مسئول مبارزه با یهودی‌ستیزی در دولت آلمان از شهروندان این کشور خواست تا روز قدس از کلاه سنتی یهودیان استفاده کنند. هر چند روز شنبه، تعداد محدودی از شهروندان برلین از این خواسته کلاین پیروی کردند، اما تعدادی از مخالفان روز قدس در برلین دست به تظاهرات زدند. پلیس برلین تلاش کرد تا میان آن‌ها و موافقان روز قدس فاصله‌ای ایجاد کند. آنطور که مسئولان پلیس برلین اعلام کردند، سخنرانی سفیر اسرائیل در این تظاهرات می‌توانست منجر به درگیری میان موافقان و مخالفان روز قدس شود. با این وجود، راهپیمایی روز قدس و تظاهرات‌ مخالفان آن در برلین، مسالمت‌آمیز برگزار شد.

منبع:

https://www.stuttgarter-zeitung.de


١٥:٢١ - 1398/03/14    /    شماره : ٧٣١٢٣٢    /    تعداد نمایش : ٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Praktikum im Iran-Haus in Berlin

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت