جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از افتتاحیه نمایشگاه آثار سفال وسرامیک ایران

 

 

 

 

 

گالری بومیلار برلین | 18 شهریور 1398

 

برنامه افتتاحیه نمایشگاه

نمایشگاه آثار سفال و سرامیک ایران روز دوشنبه نهم سپتامبر برابر 18 شهریور ماه 1389 با حضور جمعی از مسئولان، اساتید و محققان ایران شناسی دانشگاه‌های آلمان و ایران در گالری بومیلار در برلین افتتاح گردید.

در این مراسم علاوه بر رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در آلمان و مدیر کل همکاریهای علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جمعی از اساتید اروپایی ایرانشناس از جمله دکتر ورنا دایبر کارشناس سفال و سرامیک ایران در موزه بومیلار، پروفسور هازه رئیس اسبق موزه هنرهای اسلامی برلین«پرگامون»، دکتر مونیکا دانکه شرق شناس و کارشناس هنرهای اسلامی  از هامبورگ شرکت داشتند.

در این مراسم نخست رایزن فرهنگی ج. ا. ایران در آلمان ضمن خیر مقدم به حضار در برنامه و ارائه توضیحاتی در باره نمایشگاه، اظهار داشت:

"فرهنگ و هنر شاهراهی است که پیوند و ارتباطات بین ملت‌های مختلف را مستحکم‌تر می‌سازد. شناخت هرچه بهتر فرهنگ‌ها نسبت به یکدیگر و توجه به ابعاد مختلف و بعضا مشترکات آن می‌تواند بخش بزرگی از چالشهای دنیای بحران زده کنونی را برطرف سازد. در همین ارتباط این نمایشگاه با مشارکت موزه بومیلار برپا شده است."

وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: "سفال یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین دست‌ساخته‌های هنری بشر است که هم‌چنان پایدار مانده است. مردم سرزمین ایران به سبب موقعیت خاص جغرافیایی و قرارگرفتن بر سر راه شاهراه تمدن‌ها، نه تنها از نخستین سازندگان آثار سفالی بوده‌اند بلکه چیره دست‌ترین سازندگان و هنرمندان این هنر-صنعت نیز به شمار می‌رفته‌اند. هنر سفالگری و سرامیک که بخشهایی از آن را در کاشیکاری‌های زیبای اصفهان می‌بینید همچنان در ایران زنده و پا برجا و پویا است. قطعا در این نمایشگاه زیبا با جلوه هایی از این هنر بیشتر آشنا خواهید شد."

سپس خانم دکتر ورنا دایبر کارشناس و متصدی نمایشگاه سفال و سرامیک ایران در گالری بومیلار سخنران بعدی بود. وی با اشاره کوتاه به تاریخچه مجموعه آثار سفال و سرامیک بومیلار و لوشی پیرامون نحوه گزینش سفال‌ها و سرامیک‌های تاریخی ایران، از همکاری و همیاری رایزنی فرهنگی ایران در آلمان جهت فراهم نمودن مقدمات برپایی بخش مدرن این نمایشگاه تشکر و قدردانی نمود.

 

سفالگری ایران باستان

در این نمایشگاه، ۴۲ اثر از مجموعه بومیلار به همراه آثار سفال و سرامیک لوشی در معرض نمایش عموم قرار گرفته است. این آثار سرامیک متعلق به  قرون وسطی و دوره مدرن است.

این مجموعه‌ها نشان‌دهنده این موضوع است  که آثار سفال و سرامیک تنها یک کالا نیستند، بلکه تصاویر حک شده بر روی آنها بیانگر اطلاعات تاریخی یک قوم و ملت است.

 

سفالگری ایران امروز با حضور هنرمند ایرانی

بخش دیگری از این نمایشگاه به ارائه جلوه‌هایی از آثار مدرن سفالگری ایران اختصاص یافته است. در این بخش خانم"منصوره نجارپور" هنرمند ایرانی از دانشگاه هنر اصفهان که بنا به دعوت موزه بومیلار و رایزنی فرهنگی در نمایشگاه حاضر شده بود، تعدادی از آثار خود در حوزه سفالگری نوین ایران را در معرض نمایش گذاشته بود. این هنرمند جوان اهل اصفهان  که در زمینه لعاب سرامیک و سفال تخصص دارد، با الهام از آثار به جا مانده از قرون وسطی، آثار خود را خلق کرده است. بافت و فرم آثار سرامیکی خانم نجارپور ارتباط نزدیکی با طبیعت و آثار تاریخی ایران دارند. شایان ذکر است این آثار سرامیک توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب نمود.

 

نمایشگاه هنر سفالگری، بخش جنبی کنفرانس اروپایی ایرانشناسی

نمایشگاه  هنر سفالگری ایران که از ۱۲ سپتامبر تا ۳۰ نوامبر برپا می باشد، در واقع پلی میان غرب و شرق و همچنین سنت و مدرنیته است. گفتنی  است این نمایشگاه در حاشیه نهمین کنفرانس اروپایی ایران‌شناسی که از تاریخ نهم تا سیزدهم سپتامبر ۲۰۱۹ به میزبانی موسسه ایران‌شناسی دانشگاه آزاد برلین برگزار می‌شود، برپا می‌گردد.

کنفرانس اروپایی ایران‌شناسی یکی از بزرگترین کنفرانس‌ها در حوزه مطالعات ایرانی در اروپا و جهان  است که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود. مهم‌ترین موضوعات این دوره از کنفرانس ایران‌شناسی اروپا را ادبیات فارسی، فلسفه ایرانی، تاریخ، مطالعات مذهبی، مطالعات فرهنگی، هنر و باستان‌شناسی و مردم‌شناسی تشکیل می‌دهند. 

 

مدت نمایشگاه:

نمایشگاه هنر سفالگری ایران در موزه بومیلار از روز 12 سپتامبر تا 30 نوامبر به مدت 78 روز برپاست و هر روز از ساعت 2 تا 6 عصر به روی علاقمندان باز می باشد.

 

در باره موزه بومیلار:

- بومیلار از سال ۱۹۸۱ تا زمان مرگ خود، تلاش کرد تا بزرگترین مجموعه آثار فلزی جهان را جمع‌آوری کند. این مجموعه که شامل آثاری از قرون هفتم تا هفدهم میلادی بود، به تدریج توسعه یافت و به ۶ هزار و ۳۰۰ شیء رسید که شامل آثار فلزی، سرامیکی و سفال‌های ایرانی بود. در نتیجه بومیلار به فکر نمایش این آثار افتاد. در عین حال او می‌خواست که این مجموعه حفظ شود و در اختیار یک مؤسسه علمی و تحقیقاتی قرار گیرد. در آن زمان، مؤسسه شرقشناسی دانشگاه بامبرگ، بهترین انتخاب برای او بود. مجموعه او می‌توانست زیر نظر گروه باستانشناسی اسلامی و تاریخ هنر قرار گیرد. بومیلار موزه را در بناهای تاریخی در قلب شهر قدیمی بامبرگ بنا کرد که از سال ۱۹۹۳ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. پس از تعمیر و بازسازی عمارت قدیمی بامبرگ، اشیاء به این خانه منتقل شدند و بدین ترتیب موزه در ۱۳ ژانویه ۱۹۹۵ افتتاح شد.

 

- هاینتس لوشی نیز نخستین مدیر مؤسسه باستانشناسی آلمان در ایران بود. لوشی در زمینه‌های گسترده‌ای از باستانشناسی کلاسیک، ایرانشناسی و تاریخ هنر پژوهش و تحقیق می‌کرد. اکثر تحقیقات او بر روی نقاشی‌ها، شیشه و سفال، نقش برجسته‌ها و پیکرنگاری‌ها بود. او و همسرش در زمان اقامت در ایران، با سفر به شهرهای مختلف توانستند آثار سرامیکی متعلق به قرون هشتم تا پانزدهم میلادی و همچنین برخی آثار مدرن را جمع آوری کنند.

 

- همزمان با نمایشگاه آثار سرامیک ایران، نخستین جلد از مجموعه "مطالعات بر روی مجموعه بومیلار" نیز منتشر خواهد شد. این جلد با عنوان “ از معمولی تا لوکس” شامل مستندات علمی و تجزیه و تحلیل ۱۹۰ اثر از مجموعه بومیلار است.

نمایشگاه از منظر تصاویر:

 

 دانلود فايل : Rep_001_Bumillar_Exib_Sep9_2019.pdf ( 1017KB )


١٥:٢٥ - 1398/06/22    /    شماره : ٧٣٥٦٠٤    /    تعداد نمایش : ٣٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
مسابقه

هفته نامه خبری

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت