شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

مسلمانان آلمان در شبکه‌های اجتماعی از دلتنگی برای مساجد می‌گویند

مسلمان آلمان این روزها با هشتگ “دلتنگ مسجدم هستم” در شبکه‌های‌ اجتماعی، از اهمیت مساجد در این کشور می‌نویسند. بحران کرونا باعث شده تا نماز جماعت و نماز جمعه در آلمان لغو شوند و برنامه‌های آموزشی و فرهنگی در مساجد، فعلا به حالت تعلیق درآیند. از این رو، سایت اسلامیک از مسلمانان آلمان خواسته است تا با هشتگ “دلتنگ مسجدم هستم” درباره اهمیت مساجد برای غیرمسلمانان توضیح دهند.


بحران کرونا اکنون جهان را با مشکلات زیادی روبرو کرده است. براساس قوانین جدید در بسیاری از ایالت‌های آلمان، جوامع اسلامی، برنامه‌های خود را تعطیل کرده‌اند. اکنون سه هفته است که نماز جمعه در شهرهای مختلف آلمان برگزار نمی‌شود. از این رو،  به پیشنهاد سایت اسلامیک هشتگی جدید با عنوان “دلتنگ مسجدم هستم” در شبکه‌های‌ اجتماعی آلمانی‌زبان داغ شده است. هدف از راه‌اندازی این هشتگ، آگاهی غیرمسلمانان با اهمیت کارکرد مساجد در آلمان است.  تاکنون بیش از هزار نفر از مسلمانان،  تجربیات شخصی، برداشت و خاطرات مثبت خود را درباره مساجد در توییتر، اینستاگرام و فیس‌بوک به اشتراک گذاشته‌اند. ییلماز گوموش از جمله کسانی است که احساس خود را درباره تعطیلی مساجد در شبکه توییتر به اشتراک گذاشته است:« این اتفاق بسیار غم‌انگیز است. در چهل سال گذشته،  این اولین‌بار است که مسجد محل زندگی‌ام خالی شده است. هیچ برنامه‌ای در آن برگزار نمی‌شود و این در حالی است که همواره تعداد زیادی از افراد در این مسجد حضور داشته‌اند.»
بلال ارکین که از طراحان و موسسان یک استارتاپ در آلمان است نیز در توییتر نوشته:« از وقتی مسجد تعطیل شده و من نمی‌توانم نمازگزاران را ببینم، احساس می‌کنم شخصی از خانواده‌ام را از دست داده‌ام.» او در توییتی دیگر از دلتنگی برای امام مسجد و همچنین اعضای جامعه اسلامی گفته است. بلال ارکین همچنین مسجد بدون مومنان را به مدرسه بدون دانش‌آموزان تشبیه کرده است.
 امینه اوگوز از دیگر کاربران توییتر در آلمان نیز درباره اهمیت مساجد نوشته است:« مساجد تنها برای برگزاری نماز نیستند، بلکه هدف از ایجاد آن‌ها، کمک به همزیستی مسالمت‌آمیز و انسجام جامعه است. مساجد مراکزی برای آموزش‌های دینی و فرهنگی هستند.»
سلجوک جیجک از اعضای جامعه اسلامی ملی گوروش نیز نظر خود را درباره اهمیت کارکرد مساجد در توییتر به اشتراک گذاشته است:« مساجد مراکز اجتماع، آموزش و همبستگی هستند. مسلمانان نه تنها در هنگام نماز، شانه به شانه هم می‌ایستند، بلکه در هنگام جشن و در ایام سوگواری نیز در کنار یکدیگر حضور دارند. بدون وجود مساجد، ارتباط میان مسلمان کمرنگ می‌شود.»
همچنین مهمت آلب چلبی، نایب رئیس شورای مسلمانان آلمان درباره تعطیلی مساجد در توییتر نوشته است:«دلم برای کار با جوانان مسلمان تنگ شده است. دلتنگ آرامش پس از نماز جمعه هستم و دلم می‌خواهد شانه به شانه سایر مسلمانان در صف نماز بایستم.  علاوه بر این‌ها، برای ارتباط با اعضای قدیمی شورای مسلمانان آلمان دل‌تنگ شده‌ام. متاسفانه باید چیزی را از دست بدهیم تا ارزش آن را متوجه شویم.»
حمزه چیمن از دیگر کاربران توییتر نیز ابراز کرده که برای گفت‌وگوهای هفتگی در مساجد دل تنگ است. فورکان اونال دانشجوی الهیات اسلامی در هامبورگ نیز در توییتر نوشته است:« کرونا و تعطیلی مساجد برای من یک پیامد دارند. هر دو نفس مرا می‌گیرند. مساجد منبع زندگی هستند و انشالله ما به زودی به مساجد خود باز می‌گردیم تا بتوانیم نفس بکشیم.»
همچنین بسیاری از کاربران آلمانی در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیس‌بوک با هشتگ “دلتنگ مسجدم هستم” عکس‌ها و مطالبی را به اشتراک گذاشته‌اند.

لینک گزارش:

http://www.islamiq.de/2020/03/27/missmymosque-muslime-sehnen-sich-nach-ihrer-moschee/


١٤:٠١ - 1399/01/14    /    شماره : ٧٤٧٤٠٧    /    تعداد نمایش : ٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
هفته نامه خبری

مسابقه

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت