دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

اهدای جایزه بین‌المللی «مروه شربینی» به قربانیان مسلمان حملات نژادپرستانه در اروپا

 

 

 

 

 

شورای مرکزی مسلمانان جایزه بین‌المللی مروه شربینی برای شجاعت مدنی را به دو شهروند از آلمان و نیوزیلند اهدا می‌کند که در سال‌های اخیر، خانواده‌های خود را در حملات نژادپرستانه علیه مسلمانان از دست داده‌‌اند، اما در واکنش به این حملات، به انسجام و صلح در جامعه کمک کردند.

شورای مرکزی مسلمانان آلمان برای نخستین‌بار و به مناسبت دهمین سالگرد قتل مروه شربینی، جایزه‌ بین‌المللی مروه شربینی برای شجاعت مدنی را به مولوده گنچ از آلمان و فرید احمد از نیوزیلند اهدا می‌کند. آنطور که مسئولان شورای مرکزی مسلمانان آلمان اعلام کرده‌اند، از این افراد به صورت جداگانه تقدیر خواهد شد و تاریخ مراسم اهدای جایزه، احتمالا اواخر سال است.

 

چه کسانی جایزه می‌گیرند؟

۲۹ ماه می سال ۱۹۹۳، چهار جوان آلمانی شبانه خانه یک خانواده ترک‌تبار آلمانی در شهر زولینگن را با بنزین به آتش کشیدند. در این آتش‌سوزی دو دختر، یک نوه و دو خواهرزاده ملوده گنچ کشته شدند. مولوده گنچ هنگامی که اقوامش را از دست داد، پنجاه ساله بود. پس از این فاجعه، بسیاری از ترک‌تباران آلمانی به خیابان‌ها ریختند، برخی از آنها به پلیس‌ها حمله کردند، اتومبیل‌ها را به آتش کشیدند و شیشه‌های مغازه‌ها را شکستند. در چنین شرایطی مولوده گنچ با موضع صلح‌جویانه‌اش، موجب شد تا خشم ترک‌های آلمان فروکش کند. آیمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان درباره انتخاب او برای جایزه مروه شربینی گفت:« واکنش بی‌نظیر او برای مقابله با اسلام‌هراسی و نفرت‌پراکنی علیه مسلمانان در جامعه بسیار ارزشمند است و انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او سفیر صلح و نماد شجاعت مدنی در جامعه است. ما نیز او را تحسین می‌کنیم. او برای همه ما الگوی اخلاقی خوبی است.»

فرید احمد نیز در حمله تروریستی در ۱۵ مارچ سال جاری به دو مسجد نیوزیلند، همسر ۴۴ ساله خود به نام حسنی را از دست داد. همسر او یکی از ۵۱ قربانی این حملات بود. در آن حملات، فرید احمد که بر روی صندلی چرخ‌دار نشسته بود، نجات یافت. آیمان مازیک درباره اهدای جایزه به این فرد گفت:« سخنرانی او در مراسم روز ملی نیوزیلند در ذهن همه ما باقی خواهند ماند. او در این مراسم، در واکنش به این حملات گفت که قاتل همسرش را می‌بخشد. او خواستار بخشش شد و گفت که نمی‌خواهد جانی از فردی گرفته شود. این نشان‌دهنده عظمت او است که به جای انتقام از عاملان حملات، از عشق و بخشش صحبت کرد.» او همچنین درباره نام‌گذاری جایزه شجاعت مدنی به نام مروه شربینی گفت:«میراث مروه شربینی، شجاعت، تحمل و بردباری و همچنین دفاع از حق آزادی مذهبی است. او در راه دفاع از اعتقادات خود شجاع و نمونه بود و بهای شجاعت خود را نیز با جانش داد. کشته‌شدن او هشداری برای جامعه آلمان بود و به همه نشان داد که اسلام‌هراسی و دشمنی با مسلمانان بیش از گذشته در این کشور افزایش یافته است. ما هیچ‌گاه او را فراموش نمی‌کنیم و همواره برایش دعا می‌خوانیم.» مروه شربینی، زنی مصری و ساکن آلمان بود که به دلیل محجبه بودن در پارکی در شهر درسدن مورد توهین و ناسزاگویی قرار گرفت و سپس در دادگاهی که برای رسیدگی به این امر تشکیل شده بود، توسط فرد مجرم با ۱۸ ضربه چاقو کشته شد. شربینی در آن زمان سه ماهه باردار بود.  شورای مرکزی مسلمانان به همراه سایر جوامع اسلامی آلمان برای گرامیداشت خاطره این زن مسلمان، روز اول ژوئن را به عنوان روز مبارزه با نژادپرستی علیه مسلمانان نامگذاری کرده‌اند.

 

منبع:

http://islam.de/31453


١٤:٥٤ - 1398/04/20    /    شماره : ٧٣٢٧٧٢    /    تعداد نمایش : ٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Praktikum im Iran-Haus in Berlin

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت