جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

آیا اراده‌ای برای مقابله با اسلام‌هراسی در آلمان وجود دارد؟

 

 

 

 

 

هر سال، پلیس آلمان صدها حمله به مسلمانان و مراکز اسلامی در این کشور را ثبت می‌کند، با این وجود نیروهای امنیتی و پلیس فدرال ادعا می‌کنند که این حملات صرفا با انگیزه اسلام‌هراسی انجام نمی‌شوند و نباید نگران افزایش این حملات بود. این در حالی است که پس از تهدید چند مسجد آلمان به بمب‌گذاری در هفته‌های اخیر، بحث درباره جرائم نژادپرستانه علیه مسلمانان دوباره داغ شده است.

در هفته‌های گذشته که حملات به مساجد آلمان به خصوص در ایالت نوردراین-وستفالن افزایش داشته است، بسیاری از مسلمانان از خود می‌پرسند که آیا حملات به مساجد و مسلمانان ادامه خواهد داشت؟

چنین حملاتی سال‌هاست که در آلمان اتفاق می‌افتد. مساجد اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب در سال‌های اخیر از شلسویگ تا کارلسروهه مورد حمله گروه‌های راستگرای افراطی قرار گرفته‌اند. در هفته‌های اخیر نیز مسجد مرکزی کلن و همچنین مسجدی در شهر ایزلون تهدید به بمب‌گذاری شده‌اند. هفته گذشته نیز سه مهاجم ناشناس به مسجد کوروایلر که متعلق به دیتیب بود، حمله کردند. در این حمله بخش‌هایی از ساختمان مسجد تخریب و صندوق کمک‌های مردمی آن شکسته شد. دوربین‌های امنیتی تصاویر این افراد را در حال تخریب ساختمان، شکستن صندوق کمک‌های مردمی و فرار از مسجد ضبط کرده‌اند و تحقیقات درباره این حمله آغاز شده است. پلیس آلمان سال گذشته نیز ۸۲۴ حمله به مسلمانان و مراکز اسلامی آلمان را ثبت کرد که از این میان، ۱۵۶ جرم در ایالت نوردراین-وستفالن رخ داده بود. آمارها نشان می‌دهد که بیشتر جنایات علیه مسلمانان در قالب حملات لفظی و تبلیغ علیه آنان صورت می‌گیرد، در عین‌حال، حملات فیزیکی نیز وجود دارد. بی‌شک، برای مقابله با چنین حملاتی، نمایندگان انجمن‌های اسلامی، سیاستمداران و پلیس باید با هم بسیج شوند. در این راستا، اعضای شورای مرکزی مسلمانان آلمان خواستار ایجاد کمیسیون تخصصی برای مقابله با نژادپرستی علیه مسلمانان شده‌اند. در مقابل بسیاری با این خواسته شورای مرکزی مخالف هستند. این در حالی است که مسلمانان به آمارهای منتشر شده توسط پلیس نیز اعتماد چندانی ندارند و معتقدند که این آمار بالاتر از تعدادی است که اعلام می‌شود. آیمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان در این باره گفت:« شک و تردید‌های زیادی درباره آمار منتشرشده پیرامون حملات علیه مسلمانان وجود دارد. اما مامور ویژه مقابله با اسلام‌هراسی می‌تواند به جمع‌آوری اطلاعات در این باره کمک کند و آگاهی افراد را افزایش دهد. این امر می‌تواند به نیروهای پلیس و مقامات قضایی نیز کمک کند.»

نمایندگان سازمان‌ها و انجمن‌های اسلامی سال‌هاست که از حملات علیه مسلمانان شکایت دارند، اما پلیس و مقامات قضایی تاکنون اقدامی برای مقابله با این حملات انجام نداده‌اند. آیمان مازیک از ایده فرنا شفر متخصص حزب سبزها حمایت می‌کند. او معتقد است که تعداد زیادی از مسلمانان، از شکایت‌کردن امتناع می‌کنند و مقامات قضایی نیز بسیاری از جرائم را به عنوان اسلام‌هراسی ثبت نمی‌کنند. به اعتقاد شفر، باید یک مامور ویژه زیر نظر دولت فدرال برای مقابله با اسلام‌هراسی فعالیت کند.

یکی از سخنگویان وزارت داخله نوردراین-وستفالن نیز در این باره گفت:«پلیس در همه موارد نمی‌تواند تشخیص دهد که جرمی علیه مسلمانان رخ داده است یا خیر. به طور مثال وقتی کله خوکی در یک مسجد پیدا می‌شود، مشخص است که جرمی با انگیزه اسلام‌هراسی اتفاق افتاده است. اما اگر گروهی ناشناس بدون هیچ بیانیه و یا نشانه‌ای به مسجدی حمله کنند، پیدا کردن انگیزه آنها آسان نیست. به همین دلیل در سال ۲۰۱۸، تنها ۳ نفر به جرم اسلام‌هراسی دستگیر شده‌اند، این در حالی است که ۱۵۶ حمله علیه مسلمانان و مراکز اسلامی ثبت شده است.»

با این وجود مسئولان اتحادیه پلیس آلمان نیز معتقدند که نیروهای پلیس کشور نیازی به آموزش و طبقه‌بندی جرائم ندارند. اریش رتینگ‌هاوس، رئیس اتحادیه پلیس آلمان در این باره گفت:« نیروهای امنیتی و پلیس ایالتی به طور منظم تحت آموزش قرار می‌گیرند. علاوه بر این، پلیس نباید برای طبقه‌بندی جرائم تحت فشار عمومی باشد.»

همچنین رتینگ‌هاوس صحبت‌های مازیک درباره بالاتر بودن آمار جرائم علیه مسلمانان را رد کرد. او معتقد است که نمی‌توان همه حملات به مسلمانان و مساجد را با انگیزه اسلام‌هراسی ثبت کرد. با این اوصاف، بسیاری از مسلمانان از خود می‌پرسند که آیا واقعا اراده‌ای برای مقابله با اسلام‌هراسی در آلمان وجود دارد؟

منبع:

https://www.welt.de/regionales/nrw/article197230655/Uebergriffe-in-NRW-Werden-islamfeindliche-Straftaten-uebersehen.html

 ١٢:٤٩ - 1398/05/10    /    شماره : ٧٣٣٦٦٠    /    تعداد نمایش : ٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Autorengspräch

Praktikum im Iran-Haus in Berlin

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت