يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی اداره حفاظت از قانون اساسی ایالت نوردراین-وستفالن صورت گرفت:

اختصاص ۵۰۰ هزار یورو برای مقابله با سلفی‌ها

 

 

 

 

منبع: قنطره

گزارش‌های اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی، در چند سال اخیر نشان می‌دهد که ایالت نوردراين-وستفالن، بيشترين تعداد سلفی‌های كشور آلمان را دارد. از این رو، دفتر حفاظت از قانون اساسی در ایالت نوردراین-وستفالن در سال‌جاری، برای مقابله با افراط‌گرایی اسلامی و رادیکالیزه‌شدن جوانان مسلمان، ۵۰۰ هزار یورو بودجه در نظر گرفته است. این بودجه صرف ساختن ویدئوهای طنز و آموزشی در یوتیوب می‌شود.

پیش‌تر، سه قسمت نخست ویدئوهای ساخته شده برای کانال یوتیوب با عنوان “جهادی احمق” در نمایشگاه امسال گیمزکام( نمایشگاه صنایع مربوط به بازی‌های رایانه‌ای کلن) عرضه شد. براساس بیانیه مطبوعاتی دفتر حفاظت از قانون اساسی، این ویدئوها در قالب طنز، پوچ بودن تروریسم، اسلام‌گرایی و گروه‌های رادیکال را نشان می‌دهند. علاوه بر این، یک کانال آموزشی نیز هفته گذشته در یوتیوب تاسیس شده است که علاوه بر ویدئوهای طنز، ویدئوهای آموزشی برای مقابله با اسلام‌گرایی را نمایش می‌دهد.

در یکی از ویدئوهایی که بر روی یوتیوب قرار گرفته است، یک پوپولیست راستگرا و یک اسلام‌گرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند. هردوی این افراد سعی دارند تا رهگذران را با جهان‌بینی خود آشنا کنند، اما در نهایت متوجه می‌شوند که ایده‌های آنان شبیه یکدیگر است و با هم پیمان برادری می‌بندند. ویدئوهای ساخته‌شده تاکنون بیش از ۱۱ هزار بار در یوتیوب دیده شده‌اند. برخی از مخاطبان این کانال‌ها معتقدند که با تماشای این ویدئوها سرگرم می‌شوند، این در حالی است که بسیاری، ساختن این ویدئوها را هدر رفتن پول مالیات‌دهندگان می‌دانند و به ایجاد کانال یوتیوب برای مقابله با افراط‌گرایی اعتراض دارند.

 

گروه‌های جهادی هنوز فعالند

هربرت رئول، وزیر داخلی ایالت نوردراین-وستفالن به تازگی در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده است که شکست نظامی داعش، به معنای از بین رفتن گروه‌های سلفی در ایالت نوردراین-وستفالن نیست:« آنها هنوز هم فعال هستند و از راه‌های مختلف سعی می‌کنند تا جوانان را جذب کنند. كسانی كه گرفتار باورهای افراطی می‌شوند، فاصله چندانی تا جهادگری ندارند.»

به اعتقاد وزیر داخلی پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان، برای مقابله با این گروه، باید از پلت‌فرم‌های آنلاین استفاده کرد. او گفت:« اداره حفاظت از قانون اساسی نمی‌تواند به راحتی از کنار این گروه‌ها بگذرد و باید همه راه‌های مقابله با آنها را جدی بگیرد. علاوه بر این، جوانان بیشتر در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی حضور دارند و ما نباید این بخش‌ها را نادیده بگیریم.»

 

تبعیض در جامعه آلمان

در این میان، بسیاری از محققان حوزه اسلامی نیز، ساختن این ویدئوها را مثبت ارزیابی می‌کنند، هر چند آنها معتقدند که تبعیض‌ها در جامعه موجب می‌شود که برخی از جوانان مسلمان جذب گروه‌های افراطی شوند. جوانه گلسرخ از محققان سازمان افق- سازمانی که برای مقابله و پیشگیری از اسلام‌هراسی کار می‌کند- در این باره گفت:«ساختن فیلم‌های طنز ابتکار خوبی است، اما مشارکت افراد موثر و با نفوذ و موسسات دولتی در این پروژه می‌تواند به موفقیت آن کمک زیادی کند.»

به گفته او سازمان افق در گذشته برای پیشبرد اهداف خود، با ستاره‌های کمدی آلمان همکاری داشته است.  او همچنین بر ضرورت و اهمیت پروژه‌هایی که برای مقابله با اسلام‌گرایی راه‌اندازی شده‌اند، تاکید کرد. به اعتقاد او، پروژه‌ای مانند “ اسمم را بگو”  که برای جلوگیری از رادیکالیزه‌شدن زنان ۱۴ تا ۲۵ سال ایجاد شده، می‌تواند نقش مهمی در مقابله با افراط‌گرایی داشته باشد. این پروژه از سوی دفتر مرکزی آموزش سیاسی در دولت فدرال راه‌اندازی شده است. کریستین اوست‌هولد، مورخ و اسلام‌شناس نیز معتقد است که اداره حفاظت از قانون اساسی باید از چهره‌های موثر در سازمان‌ها و انجمن‌های اسلامی کمک بگیرد. او در این باره گفت:« اگرچه ساختن فیلم‌های طنز می‌تواند به مقابله با افراط‌گرایی کمک زیادی کند، اما برای اینکه در این راه موفق شویم، باید از چهره‌های مهم و پرنفوذ انجمن‌ها و سازمان‌های اسلامی کمک بگیریم. واعظان سلفی برای پیشبرد اهداف خود از یوتیوب استفاده می‌کنند. آنها بسیار خوب می‌دانند که چگونه می‌توان جوانان مسلمان را تحت تاثیر قرار داد. ما نیز باید از چهره‌های پرنفوذ اسلامی برای مقابله با این گروه کمک بگیریم.»

در عین حال، جوانه گلسرخ، محقق سازمان افق معتقد است؛ پروژه‌های مقابله با اسلام‌هراسی در صورتی موفقیت‌آمیز خواهند بود كه نه تنها افراد را نسبت به خطر اسلام‌گرایی آگاه کنند، بلكه به موضوعاتی مانند دموكراسی و مشکلات مهاجران نیز بپردازند:« مسئولان به جای این که نگاه از بالا به پایین داشته باشند و به گروهی از شهروندان بگویند که چگونه زندگی کنند، بهتر نیست که نگاه برابری به همه شهروندان داشته باشند؟ فرد اغلب زمانی جذب گروه‌های افراطی می‌شود که احساس می‌کند، به جامعه خود تعلق ندارد.»

کریستین اوست‌هولد نیز با این نظر موافق است: « هنگامی که شهروندان احساس می‌کنند که بخشی از جامعه نیستند، غالباً از جامعه روی‌گردان می‌شوند. در این شرایط ممکن است، آنها در برابر برخی از گروه‌ها مانند سلفی‌ها آسیب‌پذیر شوند. در چنین شرایطی، واعظان سلفی تفسير افراطی خود از دين اسلام را به جوانان ارائه می‌دهند و آنان را به سوی خود جذب می‌کنند.»

از نظر گلسرخ برای مقابله با رادیکالیزه‌شدن جامعه، باید شرایطی را به وجود آورد تا جوانان احساس کنند که بخشی از جامعه هستند. چرا که به گفته او این احساس در بسیاری از جوانان مهاجر وجود ندارد:« برای مثال، برخی از جوانان می‌بینند که والدین آنها یا پدربزرگ و مادربزرگ‌شان مدت ۲۰ سال است که در آلمان زندگی می‌کند، اما هنوز حق رای ندارند. طبیعی است که آنها احساس می‌کنند که در حاشیه قرار گرفته‌اند.»

با این اوصاف، مشخص نیست که کانال‌های یوتیوب سال آینده نیز به کار خود ادامه دهند. اما ولفگانگ بویس، سخنگوی وزارت داخلی ایالت نوردراین-وستفالن به تازگی گفته است که وزارت داخلی و اداره حفاظت از قانون اساسی پیش از آنکه برای تولید ویدئوها و ادامه کار کانال یوتیوب برای سال آینده تصمیم‌گیری کنند، حتما سطح تاثیرگذاری این اقدامات را بررسی خواهند کرد.

(انعکاس این خبر به منزله تایید محتوای آن توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان نیست.)

 

لینک خبر:

https://de.qantara.de
١٤:١٩ - 1398/06/26    /    شماره : ٧٣٥٨٣٤    /    تعداد نمایش : ١٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Praktikum im Iran-Haus in Berlin

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت