يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

اهمیت محیط‌زیست از دیدگاه اسلام و قرآن

 

 

 

 

 

منبع: ت‌آنلاین

 

آلمان مانند بسیاری از کشورهای جهان، شاهد تظاهرات گسترده در اعتراض به تغییرات اقلیمی و حفاظت از محیط‌زیست بود. تظاهراتی که در آن بسیاری از مسلمانان نیز حضور داشتند. با این وجود، بسیاری در آلمان می‌پرسند که موضع اسلام در قبال محیط زیست چیست؟ لامیا کادور، روزنامه‌نگار و محقق اسلامی در یادداشتی که برای نشریه ت.آنلاین نوشته، به این گروه یادآور شده است که محیط‌زیست از دیدگاه اسلام و قرآن اهمیت زیادی دارد. آنچه می‌خوانید، ترجمه بخشی از یادداشت این محقق اسلامی است:

جمعه به درخواست جنبش جمعه‌ها برای آینده، میلیون‌ها آلمانی به خیابان‌ها آمدند تا اعتراض خود را به بحران محیط‌زیست نشان دهند. دولت فدرال سال‌هاست که ایده‌های مختلفی را در جهت حفاظت از محیطزیست بررسی می‌کند و حتی برخی پروژه‌ها را نیز در این راستا اجرا کرده است. هر چند هنوز مشخص نیست که کدام یک از این پروژه‌ها می‌توانند تاثیر بیشتری بر حفاظت از محیط‌زیست داشته باشند، اما گفت‌وگو درباره تغییرات آب و هوایی و تلاش برای پیداکردن راه‌حل مقابله با آن می‌تواند برای جامعه جهانی مفید باشد. چندی پیش، پاپ فرانسیس در نامه‌ای دربارۀ نابودی پرندگان و مسئله زباله‌های صنعتی هشدار داد و خواستار استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر شد. رمونا علی، ستون‌نویس مسلمان در گاردین نیز مسلمانان را به حفاظت از محیط‌زیست فراخواند:«وقت آن است که مسلمانان به جنبش حمایت از محیط‌زیست بپیوندند.»

آلودگی‌های زیست‌محیطی از چالش‌های اصلی و مهم جهان، به ویژه جهان اسلام است. اما در این میان، مسلمانان بسیاری عزم خود را برای مقابله با این شرایط جزم کرده‌اند. سران کشور‌های اسلامی چهار سال پیش در استانبول، بیانیه‌ای را درباره تغییرات آب و هوایی و راه‌کارهای مقابله با آن صادر کردند. پادشاه مراکش نیز چندی پیش درخصوص اثرات تغییرات اقلیمی هشدار داد. به گفته او مراکش تلاش می‌کند تا امکانات لازم را برای تکمیل طرح‌های اقلیمی و آب و هوایی مهیا کند. فضل الخالد در سال ۱۹۹۴، بنیاد اسلامی اکولوژی و علوم زیست محیطی را تاسیس کرد. سیدحسن نصر، فیلسوف مسلمان بارها درباره بحران محیط‌زیست و راه‌حل‌های آن صحبت کرده است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، مسلمانان در سراسر جهان نسبت به محیط‌زیست متعهد هستند. آنها در نشست‌های مختلف درباره اهمیت محیط‌زیست از دیدگاه اسلام و قرآن صحبت می‌کنند. اسلام پیروان خود را به زندگی هماهنگ با طبیعت دعوت می‌کند و از این رو مسلمانان، اسلام را دینی سبز می‌دانند. چندی پیش یکی از برگزارکنندگان سمینار تغییرات اقلیمی در مراکش به روزنامه‌نگار آلمانی گفت:«وقتی قرآن را به خوبی می‌خوانید، متوجه جایگاه محیط‌زیست در کتاب مقدس مسلمانان خواهید شد.»

در آلمان نیز مسلمانان درباره تغییرات اقلیمی و بحران محیط‌زیست به گفت‌وگو می‌پردازند. هر چند فعالیت‌های سازمان‌یافته‌ای برای حفاظت از محیط‌زیست از سوی سازمان‌های اسلامی در آلمان انجام نمی‌شود، اما قرن‌هاست که اسلام بر اهمیت محیط‌زیست تاکید کرده است. شاعران و نویسندگان مسلمانان از قرون وسطی به محیط زیست، طبیعت و رفاه حیوانات می‌پرداختند. علاوه بر این، امروزه فعالان محیط‌زیست در بسیاری از موارد به آثار جغرافی‌دانان و فیلسوفان مسلمان رجوع می‌کنند.  قرآن به انسان‌ها می‌آموزد که خدا را می‌توان در تمام آفریده‌های او جست‌وجو کرد. اما انسان گاهی به این امر توجهی ندارد. در نظام طبیعت مداخله می‌کند. انسان‌ها جنگل‌ها را از بین می‌برند، آب و هوا را آلوده می‌کنند و... اگر قرآن بخوانیم متوجه می‌شویم که بسیاری از آیه‌های آن درباره نظام طبیعت است. در قرآن آمده است که حضرت سلیمان، به اذن خدا بر تمامی موجودات زنده مسلط بود و زبان حیوانات را می‌فهمید، این حضرت ارتش خود را متوقف کرد تا مورچه‌ای را در معرض خطر قرار ندهد. علاوه بر این، روایات زیادی از حضرت محمد(ص) درباره حفاظت از محیط‌زیست وجود دارد. در حال حاضر نیز بسیاری از امامان در آلمان در خطبه‌های نماز جمعه درباره اهمیت و ضرورت حفاظت از محیط‌زیست می‌گویند. یا به طور مثال، مسلمانان جزیره زنگبار در سال‌های اخیر با کمک گرفتن از قرآن و اصول دین، برای حفظ جانوران دریایی به ویژه در سواحل جزیره میسالی، یکی از مهمترین جزایر و صخره‌های مرجانی تلاش می‌کنند. بنابراین همان‌طور که می‌بینید، محیط‌زیست در آیات قرآن و در میان متفکران مسلمان جایگاه ویژه‌ای دارد.

(انعکاس این خبر به منزله تایید یا رد آن توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان نیست.)

لینک خبر:

https://www.t-online.de١٢:٥٥ - 1398/07/05    /    شماره : ٧٣٦٣٤٣    /    تعداد نمایش : ٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Praktikum im Iran-Haus in Berlin

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت